Walka z nałogiem alkoholowym
W Polsce, do jednej z poważniejszych chorób społecznych należy alkoholizm. Stał się on popularny tuż po okresie rządów komunistycznych, kiedy Polacy pod presją władz i przy kłopotach życia codziennego traktowali alkohol jako ucieczkę.
Zbudowało to jednak bardzo negatywny wizerunek polskiego społeczeństwa w oczach naszych zagranicznych sąsiadów. Polacy zaczęli być bowiem postrzegani jako alkoholicy. Warto jednak zwrócić uwagę, że problem ten rzeczywiście dotyka bardzo wiele rodzin. Choroba alkoholowa nie jest jednak wyrokiem na całe życie – przy korzystaniu z odpowiedniej grupy wsparcia istnieje szansa na zaleczenie problemów z nadużywaniem napojów alkoholowych. Warto pamiętać, że nadużywanie alkoholu wpływa bardzo negatywnie na nasz organizm, niszcząc tak ważne narządy, jak wątroba. Alkohol powoduje zanikanie szarych komórek w naszym mózgu, przez co nieodwracalnie pojawiają się problemy z pamięcią, a nie rzadko kłopoty z mową, jak jąkanie czy trudność z dobieraniem słów lub zmiana tempa wymowy.
Nałóg alkoholowy jest jednym z czynników niszczących politykę prorodzinną, dlatego rząd powinien postarać się na edukację przeciw alkoholowi już od najmłodszych lat, by maksymalnie ograniczyć ryzyko zapadnięcia na tą chorobę wśród młodzieży. Wyjątkowo często bowiem zdarza się, że młodzież sięga po alkohol już w wieku kilkunastu lat. Co najgorsze, to właśnie w okresie dojrzewania, alkohol jest zdolny do siania największego spustoszenia. W tym czasie, młody organizm rozwija się, przez co jest się także o wiele podatniejszym na uzależnienia. Może się więc okazać, że jeśli młody człowiek zacznie mieć problemy alkoholowe w latach szkolnych i nawet zerwie na dłuższy czas z nałogiem, to problemy alkoholowe powrócą, gdy ten będzie już dorosły.
Alkohol często staje się przyczyną kłótni i przemocy w rodzinie, ponieważ alkoholik w zaawansowanym stadium uzależnienia zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością i przejmować się jedynie zapewnieniem sobie upragnionej, codziennej dawki narkotyku.