modaNewsPopular News

Szpilki czy koturny?

W dzisiejszych czasach, większość pań nosi szpilki. Nie zdają sobie one jednak sprawy, jakie ryzyko niesie za sobą noszenie nie odpowiednio dobranych szpilek. Wiadomo, że buty tego kroju nie należą do wygodnych, zwłaszcza jeśli stópka nie jest do nich przyzwyczajona.

 

O wiele bezpieczniej i zdrowiej byłoby jednak zdecydować się na noszenie koturn, ponieważ są one stabilniejsze i nie powodują tak wielkiego obciążenia dla nóg. Noszenie szpilek może bowiem po kilkunastu latach owocować powstawaniem żylaków. Jest to bardzo niebezpieczna i nieprzyjemna choroba. Żyły na nogach wydają się wystawać spod skóry. Nogi wydają się być opuchnięte. Co jest jednak najważniejsze, żylaki są bardzo bolesne i rzadko kwalifikują się do leczenia farmakologicznego – najczęściej leczy się je laserowo lub chirurgicznie. Zabiegi chirurgiczne są bardzo bolesne i zmuszają do ograniczenia ruchu na kilka dni, natomiast laserowy zabieg, choć nieco przyjemniejszy, jest jednakże o wiele droższy i trzeba go wykonywać na własny koszt.

 

Problem niewygodnego obuwia jest szczególnie dokuczliwy, kiedy panie udają się w dłuższą podróż czy wycieczkę. Wielogodzinne chodzenie po zabytkach czy zwiedzanie miasta na pewno nie jest dobrym wyjściem, gdy któraś z pań wybiera szpilki. Koturny natomiast są jeszcze do przyjęcia, chociaż jedynie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z chodzeniem po równej nawierzchni, jak chodniki czy ścieżki. Koturny z pewnością do niczego nie będą się nadawały, jeśli wycieczka będzie planowana wśród szczytów górskich lub na rynek, na którym wszędzie są tzw. „kocie łby”, czyli wystające z nawierzchni kamienie.

 

Jak pogodzić przyjemne z pożytecznym? Wiedząc, iż istnieje możliwość, że znajdziemy się w miejscu, w którym warto byłoby wyglądać elegancko np. teatr, panie powinny włożyć do torebki szpilki na zmianę. Posiadając większą torbę, nie powinno być to problemem, ponieważ buty takie nie ważą dużo, ani nie zajmują wiele miejsca. W ten sposób można być przekonanym, że nosi się wygodne obuwie, a także iż ma się pod ręką to wyglądające efektownie.

Dodaj komentarz