Latest NewsNewsPopular NewsTurystyka

Co zrobić, gdy zobaczysz niedźwiedzia na trasie?

Jeśli podczas swoich górskich wędrówek natrafisz na niedźwiedzia, powinieneś się jak najszybciej wycofać. Należy skorzystać z tego, że niedźwiedź nas jeszcze nie zauważył, a wbrew pozorom nie ma on radarów w uszach i w ciele, może nas nie zauważyć jeśli będziemy mieli szczęście i to my zauważymy go pierwsi.

 

Dlatego jeśli widzisz niedźwiedzia w górach, powinieneś niepostrzeżenie oddalić się od niego. Niemożliwe jest karmienie bezpieczne niedźwiedzia z reki, niedźwiedź w takim wypadku tę rękę ci po prostu odgryzie. Nie bez powodu turyści, którzy jakiś czas temu zostali skazani prawomocnym wyrokiem za skatowanie niedźwiedzia byli agresywni wobec zwierzęcia. Niedźwiedź być może na początki ich nią atakował, ale turyści wzruszeni tym jak on słodko wygląda zaczęli się do niego zbliżać na niebezpieczną odległość i kiedy zorientowali się, że słodko wyglądający niedźwiedź jest po prostu dzikim agresywnym zwierzęciem, było już za późno. Kiedy zobaczysz niedźwiedzia w górach, najgłupsze co może przyjść ci do głowy do podanie u kanapki i wołanie go oraz wabienie go lub robienie mu zdjęć z flashem. Fotografowanie niedźwiedzia z lampą błyskową może sprawić, że niedźwiedź zostanie rozwścieczony i nas po prostu zaatakuje.

 

Jak widać więc góry wcale nie zawsze są bezpieczne dla osób, które uwielbiają samotnie przemierzać szlaki górskie. W newralgicznym momencie nie pomoże nawet telefon do służb, które pomagają turystom przemierzającym szlaki górskie w parku narodowym. Niestety, jeśli niedźwiedź nas zauważy, powinniśmy uciekać jak najszybciej. Niedźwiedzie potrafią biegać bardzo szybko, mimo że ich postura na to nie wskazuje. Ratownicy TOPR ostrzegają, że niedźwiedzie mogą biegać nawet z prędkością 50 km na godzinę, takiej prędkości nie jest w stanie najczęściej rozwinąć żaden człowiek. Dlatego wychodząc w góry, warto zorientować się, czy w miejscu, w którym będziemy wędrowali przez górskie szlaki obudziły się już niedźwiedzie i czy były one może widywane. Aby to sprawdzić, można przewertować prasę, która ukazuje się w górach.

Dodaj komentarz