DomNewsPopular News

Sofy i kanapy w centrum codziennego życia

Centrum każdego współczesnego domu czy mieszkania to salon lub pokój dzienny. W tym miejscu cała rodzina spędza najwięcej wolnego czasu odpoczywając, rozmawiając, bawiąc się z dziećmi, ze zwierzętami domowymi, przyjmując gości itp. Nie ulega więc wątpliwości że najważniejszym meblem w takim miejscu jest wygodny wypoczynek, czyli rozłożysta sofa, kanapa, narożnik lub cały nowoczesny komplet wypoczynkowy.

Wielofunkcyjność mebli wypoczynkowych

Aby sprostać tak wielu wymaganiom i zaspokoić wszystkie potrzeby użytkowe domowników idealna sofa powinna być nie tylko piękna i wygodna ale do tego wielofunkcyjna. Współczesne wyroby meblarskie wyposażone są w funkcje spania codziennego i okazjonalnego. W przypadku tego pierwszego rozwiązania zazwyczaj zabudowany jest pojemnik na pościel, którą można łatwo schować. W drugim przypadku rozwiązanie zawiera tylko dodatkowy stelaż ukryty w siedzisku kanapy, który rozkłada się manualnie. Operacja wymaga użycia niewielkiej siły, a z pomocą przy rozkładaniu przychodzą siłowniki na sprężynach albo gazowe. Współczesne meble do salonu nie mogą pełnić wyłącznie jednej roli, wymagamy od nich aby stanowiły element dekoracyjny, a jednocześnie były idealnym miejscem odpoczynku.

Sofy które się nie brudzą

Producenci kompletów wypoczynkowych i mebli do salonu prześcigają się więc w wymyślaniu co raz to nowych propozycji zaspokajających nienasycone potrzeby klientów.

Po pierwsze stosują co raz lepsze, bardziej wytrzymałe na rozciąganie, łatwiejsze w utrzymaniu czystości, nieplamiące się materiały obiciowe. Można więc zakupić sofy skórzane, welurowe, szenilowe, żakardowe, pluszowe ale także sofy tapicerowane alcantarą, czyli bardzo trwałą a jednocześnie miękką, nie pochłaniającą wody i tłuszczu tkaniną, wykonaną z poliestru i poliuretanu, posiadającą bardzo cienkie mikrowłókna, czy innymi nowościami tapicerskimi, wykonanymi w zaawansowanym procesie technologicznym i o bardzo wysokich parametrach jakościowych.

Praktyczne funkcje ukryte w sofie

Producenci kanap konkurują ze sobą także pod względem funkcji jakie posiadają z pozoru zwykłe a po dokładnym przyjrzeniu się bardzo nowoczesne sofy. Większość z nich posiada rozkładane, wygodne spanie, niektóre mają też schowek na pościel. Bardziej zaawansowane modele posiadają regulowane podnóżki, zagłówki i podłokietniki. Jeszcze inne wyposażone są w siedziska z tzw. funkcją relaks czyli możliwością rozłożenia go do pozycji leżącej.

Często stosowana jest też produkcja modułowych kompletów wypoczynkowych, pozwalająca na indywidualne zestawianie poszczególnych części systemu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie umożliwiające dostosowanie wielkości i kształtu mebli do warunków panujących w danym wnętrzu. Tak wyprodukowany mebel (zestaw wypoczynkowy), jakim jest niewątpliwie nowoczesny komplet wypoczynkowy, najczęściej składa się z sofy i foteli występujących w różnych konfiguracjach. W skład niektórych kompletów mogą wchodzić też pufy czy narożnik (skórzany bądź tapicerowany). Producenci mebli wiedzą, że nowoczesne komplety wypoczynkowe najczęściej wykorzystuje się do umeblowania salonów, pokojów młodzieżowych, biur i gabinetów oraz hoteli. Dlatego swoją ofertę dostosowali właśnie tak, aby maksymalnie dopasować możliwości użytkowe mebli do codziennego wykorzystania ich właśnie w tych sytuacjach. Przykład takiego producenta, który stara się projektować i wykonywać meble i komplety wypoczynkowe według tych zasad znajdziecie na stronie www.tcmeble.pl

Bardzo wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest też wyposażanie sof w dodatkowe elementy funkcjonalne takie jak rozkładany stolik (blat), nakładki na podłokietniki stanowiące podstawkę na filiżankę kawy czy talerzyk (stałe bądź zdejmowane), wieszaki lub półki na książki i gazety. Spotykane są też wypoczynki posiadające miejsce na zamontowanie lampki nocnej, a nawet systemu kina domowego.

Na te wszystkie elementy warto zwrócić uwagę zastanawiając się jaką sofę wybrać i co powinna mieć.

Różnorodny design mebli do salonu

Bardzo duża różnorodność panuje także w designie mebli wypoczynkowych do salonu. Prym oczywiście wiodą meble nowoczesne. Jednak oferowane są także sofy klasyczne, proste jak również bardziej wymyślne, stylizowane, sofy retro czy Ludwik XVI.

Warto dodać, że współcześni projektanci, biorąc pod uwagę często spotykane centralne usytuowanie tych mebli w salonie, dużo uwagi poświęcają tylnej ściance sofy tworząc bardzo pomysłowe i dekoracyjne koncepcje.

Dodaj komentarz