SportTravel Guide

Aminokwasy Rozgałęzione (BCAA)

BCAA jest suplementem, często spotykanym na siłowniach. Korzystają z niego zarówno sportowcy amatorzy jak i profesjonaliści. Jednak czy warto je stosować? Jeśli tak to kiedy i w jakich dawkach?

Czym są?

Popularny suplement to nic innego jak trzy aminokwasy egzogenne, czyli takie, których nie wytwarza organizm człowieka samodzielnie i należy mu je dostarczyć z zewnątrz. Te białka to: leucyna, izoleucyna oraz walina. Te aminokwasy stanowią około jednej trzeciej wszystkich białek mięśniowych, są więc z punktu widzenia anabolizmu bardzo istotne.

Oddziaływanie na organizm ludzki.

Podawanie BCAA osobom, które przez siedem dni pozostawały w spoczynku (tzn. leżały w łóżku) spowodowało silne działanie anty-kataboliczne. Ich synteza białek nie spadła, natomiast u badanych, którzy otrzymywali placebo zdolność do syntezy zmniejszyła się o około dwadzieścia procent.

Aktywność fizyczna beztlenowa

Podczas tygodnia treningów siłowych u sportowców zaobserwowano spadek poziomu leucyny aż o  trzydzieści pięć procent, natomiast izoleucyny i waliny po około dwadzieścia dwa procent. Pomimo zwiększonej podaży białka w diecie.

Aktywność fizyczna tlenowa

W przypadku krótkich, niezbyt intensywnych wysiłków tlenowych zmiany poziomu aminokwasów we krwi były nieznaczne i ponadto chwilowe. Natomiast w sytuacji kiedy wysiłek się wydłużał, bądź był bardziej intensywny, poziom BCAA spadał na kilka godzin aż o sześćdziesiąt pięć procent. Natomiast po dwunastu godzinach do końca aktywności wynosił siedemdziesiąt procent stanu początkowego.

Korzyści płynące ze stosowania aminokwasów rozgałęzionych

Jak wynika z badań BCAA wykazuje silne działanie anty-kataboliczne, a w przypadku sportowców siłowych także anaboliczne. Z uwagi na fakt, że leucyna jest bardzo silnym aminokwasem i bardzo mocno sprzyja hipertrofii mięśniowej. Wydaje się natomiast, że w przypadku wysiłku tlenowego ten suplement jest niezbędny do zbilansowania deficytów jakie powstają w organizmie po treningach wytrzymałościowych.

Warto?

Jedyną kwestią w jakiej warto rozważać nad stosowaniem BCAA jest niestety jego cena w sklepach. Aminokwasy pozostają jednym z droższych suplementów na rynku. Jednak korzyści płynące z jego stosowania są bardzo duże i ponadto wymierne. Czy warto oceńcie sami.

Dodaj komentarz