Zdrowie

Toczeń układowy. Jak zwlaczyć?

Toczeń rumieniowaty układowy (w skrócie TRU) to choroba autoimmunologiczna objawiająca się zaburzeniami tkanki łącznej. Jest to choroba atakująca wiele narządów jednocześnie, gdzie najczęściej są to skóra, stawy oraz nerki jednak może dotyczyć każdego narządu i miejsca.

Choroba objawia się dosyć zróżnicowanym stopniem intensywności – w niektórych przypadkach choroba ma charakter łagodny, w innych zaś przypadkach może ona nawet zagrażać życiu pacjenta.

Dokładne przyczyny występowania tej choroby nie są znane, jednak głównie doszukuje się tutaj uwarunkowań genetycznych bądź działaniu zewnętrznego bodźca takiego jak:

  • Nadmierna opalanie – promienie ultrafioletowe powodują uszkodzenie tkanki skórnej gdzie podczas występowania u pacjenta predyspozycji do zachorowalności na TRU powstaje problem z gojeniem się ran, w wyniku czego powstaje w tym miejscu bardzo silny stan zapalny, który przenosi się na pozostałe narządy
  • Zakażenia przez drobnoustroje takich jaki rotawirusy oraz bakterie
  • Nieprawidłowa gospodarka hormonalna – zdecydowanie częściej na tą chorobę zapadają kobiety, czego powodem są hormony takiej jak estrogeny oraz prolaktyna. Dlatego też zwiększone ryzyko zachorowania istnieje dla kobiet przyjmujących środki antykoncepcyjne
  • Leki – zauważono występowanie zachorowań podczas przyjmowania niektórych leków. Po ich odstawieniu objawy ustępują.

 

Wytwarzane przeciwciała podczas tocznia atakują narządy wewnętrzne w takich sposób iż prowadzą one do ich zniszczenia.

 

Główne objawy

Toczeń układowy bardzo często atakuje stawy osób chorych. Objawia się to głównie bólami lub obrzękami. Często także dochodzi do deformacji stawów – zwłaszcza nadgarstków.

Ból mięśni jest to najczęstszy objaw występowania tej choroby u pacjenta. Niestety, często też dochodzi do zaniku mięśni lub ich osłabienie i pogorszenie sprawności fizycznej.

Charakterystycznie pojawiający się rumień na twarzy to typowa oznaka zachorowania na tocznia rumieniowatego. Pojawia się on u osób w chwili kiedy choroba jest w najwyższym swoim stadium.  Do tego należy także doliczyć wszelkie zmiany skórne takie jak np. na tułowiu, ramionach czy udach.

Zapalenie nerek to kolejny, częsty objaw występujący podczas tej choroby. Co gorsza, może on prowadzić do niewydolności tego organu.

W sercu natomiast toczeń powoduje zmiany w zastawkach serca co owocuje zwiększoną przyczyną zachorowana na niedokrwistość serca lub zawału – dotyczy to także osób młodych.

 

Diagnostyka

Pierwszą osobą, która powinna przeprowadzić diagnostykę jest sama osoba, która podejrzewa u siebie występowanie wcześniej wymienionych objawów. Następnie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Często potrzebne są także konsultacje ze różnymi specjalistami takimi jak nefrolog czy dermatolog.

Ustalenie diagnozy polega na stwierdzeniu występowania u pacjenta 4 spośród poniżej przedstawionych objawów:

  • Występowanie przeciwciał przeciwjądrowych
  • Wstępowanie przeciwciał antyfosfolipidowych
  • Odczyn kiłowy
  • Stan zapalny (na podstawie OB., CRP, proteinogramu)
  • Analizy morfologii krwi oraz wskaźnika krzepnięcia
  • Dysfunkcję nerek lub wątroby
  • Objaw Raynauda

 

Leczenie

Leczenie w zależności od występujących objawów polega głownie na podawaniu leków oraz unikaniu czynników powodujących zaostrzenie choroby, np. nadmiernej ekspozycji na słońce.  Dodatkowo zalecany jest ogólny „zdrowy tryb życia” – czyli ruch, dieta, wypoczynek, unikanie stresu. Jako wspomagająco zalecane jest spożycie w diecie kwasów omega-3.

Dodaj komentarz