Dzieci

Uwaga prąd! Chroń dziecko przed porażeniem elektrycznym

Jak zabezpieczyć mieszkanie i jego elementy elektryczne przed dzieckiem?

Z chwilą, kiedy ludzie stają się szczęśliwymi rodzicami i doczekają się własnych pociech zmienia się diametralnie cały świat wokół nich. Oprócz oczywistych powodów do radości, należy pamiętać, że z chwilą ojcostwa stajemy się odpowiedzialni już nie tylko za siebie. Noworodki, będą psuły nam spokojne wieczory i do pracy możemy nie przychodzić tak wypoczęci jak zazwyczaj, jednak to prawdopodobnie starsze dzieci, skuteczniej będą spędzały sen z powiek. Dzieci o drugiego czy trzeciego roku życia, są ciekawe tak świata jak i własnego otoczenia. Są zdolne wszędzie wsadzić palce, podnosić i przesuwać wszelkie przedmioty czy bez strachu zbiegać po schodach. Aby naszym pociechom nic się nie stało, należałoby zabezpieczyć mieszkanie, zarówno meble jak i jakiekolwiek urządzenia elektryczne.

W różnego rodzaju hurtowniach elektrycznych, czy to posiadających standardowe fizyczne placówki czy w formie sklepów internetowych, możemy po pierwsze zapytać o poradę, a po drugie zaopatrzyć się sprzęt zapobiegający wypadkom naszych milusińskich. Na pierwszy ogień powinny pójść gniazdka elektryczne. Możemy je zabezpieczyć specjalnymi nakładkami, dzięki czemu dziecko nie wsadzi już w nie palca – zabezpieczenie do wspominanego gniazdka znalazłem w jednej z hurtowni (dla zainteresowanych link: ). Przy pomocy maskujących taśm, czy giętkich rurek PCV możemy także, poukrywać kable, na przykład te od telewizora. Wprawdzie, kable same w sobie nie powinny wyrządzić krzywdy, to ciekawe wszystkiego dziecko może je wyrwać czy uszkodzić, lub przy ich pomocy zrzucić ciężkie przedmioty.

Śliskie znaczy niebezpieczne

Prowizorycznie powinniśmy zrezygnować z wszelkich obrusów na stołach z tego samego powodu. Można także pomyśleć o zakupie specjalnych klejów czy taśm samoprzylepnych w celu unieruchomienia dywaników w przedpokoju lub łazience. Opcjonalnie do kupienia są także specjalne maty antypoślizgowe czy chodź by skarpetki dla maluchów. Śliska podłoga może kryć kolejne niebezpieczeństwa dla zdrowia.

Jeżeli w pokoju, kuchni, łazience posiadamy lampy stojące, najlepszym rozwiązaniem będzie rozejrzenie się po hurtowniach elektrycznych w celu zakupu lamp halogenowych. Stojące na półkach źródła światła, mogą potrącone spaść na ziemię a gorszych przypadkach pokaleczyć nawet starszych domowników, jeśli są szklane.

Zabezpieczenia w kuchni

Kolejnym krokiem mogłoby być przeniesienie wszelkich cennych czy delikatnych przedmiotów w mało dostępne miejsca. Również, wszelkie narożniki mebli powinny być zabezpieczone, np. za pomocą gumowych bądź gąbkowych nakładek. Idąc dalej, można by zastanowić się nad oknami i drzwiami balkonowymi. Specjalnie blokady otwierające się jedynie na parę centymetrów zapobiegną dziecku na swobodne wychodzenie przez nie, co mogłoby być tragiczne w skutkach. Ograniczyć mobilność dziecka powinniśmy również w okolicach kuchenki gazowej. Przy pomocy specjalnego metalowego płotka, dziecko nie będzie w stanie dotknąć gorących elementów Dodatkowo na szafki, jesteśmy w stanie założyć blokady.

Jak widać zabezpieczenie naszego mieszkania na przyjście na świat małego dziecka nie koniecznie musi być drogie. Czasami wystarczy zwykła ludzka kreatywność, a plac zabaw na środku pokoju nie musi skrywać żadnych niebezpieczeństw. Nawet, jeśli nie posiadamy swoich pociech, możemy podzielić się takimi pomysłami z naszymi znajomymi.

Dodaj komentarz