Edukacja

Różnorodne kolorowanki dla młodszych i starszych

Zazwyczaj w momencie gdy w naszym otoczeniu pojawia sie hasło „kolorowanki” w naszych umysłach powstaje wizja małego dziecka, które leżąc na podłodze obok sterty kolorowych kredek z zapałem wypełnia barwą leżące przed nim malowanki. Oczywiście, nie ulega wątpliwości że tak właśnie najczęściej wygląda rzeczywistość. No właśnie, najczęściej. Najczęściej, a nie zawsze.

Tak się składa że wbrew pozorom słowo „kolorowanki” jest bardzo szerokim pojęciem. Owszem, większość tego rodzaju produktów jest przeznaczona dla dzieci, jednak jednocześnie bardzo wiele takich książeczek tworzy sie właśnie na potrzeby nieco starszego odbiorcy. Przykładem na to mogą być kolorowanki dla młodzieży, czyli dla osób mniej więcej w wieku od trzynastego do dziewiętnastego roku życia. Przede wszystkim różnią się one od standardowych malowanek tym, że posiadają one nieco bardziej skomplikowane wzory. Mogą to być na przykład pomoce naukowe, z których korzystają przyszli kandydaci do szkół plastycznych. Oczywiście tak samo jak kolorowanki dla młodzieży możemy wyróżnić też kolorowanki dla dorosłych. Przykładem na to mogą być chociażby tekturowe kartony, w którym dajmy na to na przykład obraz zwierzęcia składa się z kilkudziesięciu pustych przestrzeni o białym tle, gdzie na każdej znajduje się pojedynczy numerek, a czasem dwa. W tym momencie naszym zadaniem jest wybranie odpowiednich kolorów, a czasem kilku (wtedy nalezy je wymieszać, aby uzyskać zupełnie inna barwę). Choć czytając ten opis można pomyśleć że jest to rzecz bardzo prosta, tak naprawdę niewiele jest osób które byłyby w stanie zrobić to naprawdę dobrze. Sama tego próbowałam więc wiem, że jest to ciężki orzech do zgryzienia.

Tak więc kolorowanki nie są czymś, co jest przeznaczone jedynie dla najmłodszych. Dzieci są grupą wiekową, która najczęściej bawi się w kolorowanie obrazków i malowanie oraz rysowanie, ale nie jedyną. Tak samo radość (lub frustrację z powodu niepowodzeń) czerpać mogą również osoby starsze, należące praktycznie do wszystkich grup wiekowych. Wystarczy dobrze przeszukać sklepy, by zobaczyć, że tak właśnie jest.

Dodaj komentarz