Dom

Różnorodne projekty ogrodów

Wbrew pozorom termin „projekty ogrodów” może oznaczać jednocześnie wiele rzeczy. Biorąc pod uwagę fakt jak wiele istnieje typów ogrodów, nie powinno być to zaskakujące dla przeciętnego człowieka.

Zaczynając więc od początku. Jeśli chodzi o zlecenia jakie otrzymują zwykli architekci, to najczęściej są to projekty ogrodów do terenów otaczających ludzkie domostwa. Przecież właśnie to jest coś, co jest najbardziej istotne w momencie gdy chcemy by nasze miejsce zamieszkania było oazą spokoju, terenem w którym przede wszystkim pragniemy się zrelaksować. Chcemy posiadać w swoim otoczeniu dużo zieleni, a ogród może być namiastką życia poza miastem z daleka od ludzi. Nie ulega wątpliwości, że projekt ogrodu to dla specjalisty bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Przecież jest tyle rzeczy które mogą pójść nie tak… trzeba zadowolić klienta, wpasować się w jego wyczucie estetyki a jednocześnie sprawić, by to co stworzymy było przede wszystkim funkcjonalne..

Jednak mimo wszystko takie projekty ogrodów to przecież nic w porównaniu z z tym, nad czym w pocie czoła pracują osoby odpowiedzialne za ogromne parki państwowe (jak Łazienki) czy tereny należące do najbogatszych. W tym przypadku nie wystarczy już jeden, dwóch, czy nawet kilkunastu pracowników. Potrzebne tu są całe sztaby ludzi, którzy przecież muszą dodatkowo dobrze ze sobą współpracować. W tym momencie dobrze byłoby też wspomnieć o tak zwanych ogrodach orientalnych, jak na przykład ogrody Zen, gdzie ułożenie i wielkość każdego kamienia, a także kąty pod którym są poustawiane elementy ma ogromne znaczenie. To już nie jest zadanie któremu mógłby podołać absolwent architektury krajobrazu z dziesięcioletnim doświadczeniem, to jest zadanie dla artysty, posiadające szeroką wiedzę z zakresu kultury Dalekiego Wschodu.

Jak więc można zauważyć, termin „projekty ogrodów” nie ogranicza się jedynie do tego, czym zajmują się absolwenci Politechniki czy SGGW. Czasem jest to wielkie przedsięwzięcia, które wymagają współpracy ludzi z różnorodnych branży, a czasem swoiste dzieło sztuki, które będzie w stanie wykonac tylko artysta.

Dodaj komentarz