Zdrowie

Propolis dobry na wszystko

Z roku na rok naukowcy podają, że zmniejsza się populacja pszczół na świecie. Jest to bardzo niepokojąca informacja, która powinna każdemu mieszkańcowi na kuli ziemskiej dać do myślenia i zastanowienia – co się zatem dzieje, co mogę zrobić?

Propolis – naturalny antybiotyk

Geneza tego problemu jest trudna do uchwycenia, przy czym mówi się, że głównym powodem takiego stanu rzeczy jest rozwój technologii, motoryzacji oraz cywilizacji. Niestety to wszystko wkracza w środowisko naturalne powodując jego degradację. A przecież pszczoły mają tak wielkie znaczenie dla Nas. I nie chodzi tutaj o miód jaki nam dostarczają, ale również i inne specyfiki. Jednym z nich jest propolis – tak zwany kit pszczeli.

Prawdopodobnie jest rzesza osób, które nigdy o tym nie słyszała, nawet jeśli korzystała z tego wyrobu. Czym zatem jest wspomniany propolis? To nic innego jak lepka, żywiczna substancja barwy zielonkawej bądź brunatnej. Pszczoły używają jej do uszczelniania swoich gniazd, celem ochrony przed działaniem: bakterii, grzybów, owadów czy innych mikroorganizmów.

Ludzie z kolei z kitu pszczelego stworzyli parafarmaceutyki stosowane nie tylko w medycynie, ale i weterynarii. A wszystko przez to, iż propolis bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym co znacznie przyśpiesza proces wytwarzania leków. Dlatego leki tego typu wytwarza się szybko i sprawnie – z powodzeniem są wykorzystywane do produkcji tabletek, lekkich syropów oraz kojących maści.

Magiczne właściwości propolisu

Jakie zatem posiada „magiczne” właściwości? Po pierwsze zawiera niezliczoną ilość korzystnych związków chemicznych, mających działanie lecznicze. Posiada zdolność do niszczenia i blokowania bakterii, grzybów, wirusów oraz pierwotniaków. W medycynie powszechnie stosowany jest do leczenia wrzodów, regulacji ciśnienia bądź odtruwania wątroby.

Jednak to nie wszystkie ich zalety, przyśpieszają gojenie ran, zmniejszają objawy przeziębienia i grypy oraz wzmacniają wydzielanie żółci. Te wszystkie jego medyczne zalety powodują, że nie ma dziś apteki, która nie posiadała by na stanie tej wyjątkowej żywicznej substancji.

Więcej informacji o propolisie

Dodaj komentarz