Biznes

Podstawowe aspekty brane pod uwagę przy wyborze lokaty?

Z pozoru prosta decyzja o wyborze lokaty bankowej powinna być tak naprawdę poprzedzona konkretną analizą najlepszych okazji, które znajdziemy na rynku. Na co więc zwrócić uwagę?

Oprocentowanie

Zdecydowanie najważniejszym punktem w każdej umowie, którą podpisujemy zakładając lokatę bankową, jest oprocentowanie. Musimy sprawdzić w jakiej jest ono wysokości, jak często kapitalizowane są odsetki oraz czy jest możliwość wynegocjowania nieco wyższej stawki (szczególnie warto to robić przy wysokich kwotach oszczędności). Jednak najważniejsze jest znalezienie banku, który ma najlepszą ofertę na rynku – pomogą w tym chociażby porównywarki lokat umieszczane na specjalnych stronach internetowych.

Okres trwania umowy

ranking lokat Kolejnym, bardzo ważnym elementem, na który zawsze powinniśmy zwracać uwagę, jest czas trwania umowy lokaty bankowej. Warto pamiętać, że przeważnie za zerwanie lokaty przed terminem jej zapadalności musimy zapłacić karę – najczęściej jesteśmy pozbawiani odsetek, które już zostały naliczone. Jeśli więc będziemy potrzebowali pieniędzy w niedługim czasie, to nie ma sensu zawieranie umowy na rok czy kilka lat. Wtedy lepszym rozwiązaniem może okazać się lokata a\’vista lub nawet rachunek oszczędnościowy.

Dodatkowe warunki

Czasem banki oferują nam niesamowicie atrakcyjne warunki lokaty, jednak wymagają coś w zamian. Najczęściej chodzi o sprzedaż krzyżową różnych produktów. Jeśli na przykład założymy konto bankowe, kupimy jednostki funduszy inwestycyjnych czy zdecydujemy się na zakup polisy inwestycyjnej, to banki mogą zarobić całkiem sporą sumę pieniędzy. To z kolei pozwoli im na zaproponowanie nam bardzo atrakcyjnych warunków lokaty bankowej, które nie trwają jednak przez długi okres. Przykładem jest jedna z ofert dużego banku – jeśli zakupimy jednostki funduszu za ponad 3 000 złotych, to możemy założyć atrakcyjną lokatę. Jednak jej wysokość nie może być wyższa niż 1/3 zainwestowanych środków w fundusz, a atrakcyjne oprocentowanie utrzymamy tylko przez 3 miesiące.

Jak wybrać lokatę? Odwiedź stronę – www.rankinglokat.net

Dodaj komentarz