Czym opalać biokominek?
Moda na biokominki przyszła do nas parę lat temu. Osiągnęły one sukces w dużej mierze dzięki temu, że można je również instalować w mieszkaniach. Co na to pozwala? I czym najlepiej jest je opalać?
Zacznijmy od tego, że biokominek jest to, najkrócej mówiąc, rodzaj kominka, który, w przeciwieństwie do swojego tradycyjnego odpowiednika, nie wymaga żadnych instalacji kominowych. Jest zatem łatwy w montażu i można go łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Co więcej, opala się go płynnym lub żelowym paliwem wytworzonym na bazie alkoholu etylowego, które spala się bez wytwarzania zapachu, dymu, ani nie zostawiając śladów popiołu.
Oczywiście jest to tylko sytuacja idealna, ponieważ nie każdy bioetanol charakteryzuje się powyższymi cechami. Tak ja ze wszystkim w każdej bodaj dziedzinie, bywają paliwa lepszej jakości i kompletnie bezwartościowe. Lub te średniawe, a więc lokujące się pomiędzy paliwem najlepszym a najgorszym.
Jak zatem wybrać paliwo z wyższej półki? Podstawową cechą, która powinna wyróżniać porządne biopaliwo do biokominków jest to, że produktami ubocznymi jego spalania nie powinno być nić więcej poza dwoma składnikami. Jakimi? Niewielką ilością dwutlenku węgla (bo gdy jest go dużo, to może być to niebezpieczne dla zdrowia) oraz para wodna, która poza tym, że jest produktem ubocznym, ma także tę właściwość, że subtelnie nawilża powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się biokominek.
Inną cechą dobrego płynu grzewczego jest to, że nie zawiera on w swoim składzie acetonu. Dzięki temu jest on nie tylko bezpieczny dla zdrowia domowników, ale również nie wytwarza nieprzyjemnych i drażniących nos substancji zapachowych.
Poza tym, o czym także już wyżej wspomnieliśmy, dobre jakościowo biopaliwo do kominka nie pozostawia po spaleniu (ani w trakcie spalania) żadnych popiołów ani sadzy. Ponadto, o czym niestety także należy wspomnieć, wartościowy bioetanol nie należy do najtańszych. Nie da się kupić dobrego płynu w niskiej cenie, w tym przypadku za jakość trzeba niestety trochę dopłacić. W zamian zyskujemy jednak nie tylko zdrowie, ale droższe bioetanole są zazwyczaj wydajniejsze. Jeden litr paliw potrafi spalać się nawet do sześciu godzin.
Dobre biopaliwo można kupić między innymi w internetowym sklepie ogrodniczym.