Reduktory ciśnienia w układach platform dla niepełnosprawnych
Układy pneumatyczne napędzające nietypowe platformy dla niepełnosprawnych posiadają w swej budowie wiele ważnych dla działania tych układów elementów.
Reduktory ciśnienia
Ważnym elementem wchodzącym w skład pneumatycznych układów regulacji automatycznej jest reduktor wstępny służący do wstępnego stabilizowania ciśnienia w sieci sprężonego powietrza. Często są spotykane dwa rozwiązania konstrukcyjne reduktorów ciśnienia.
Jednym z takich rozwiązań jest reduktor wstępny typu RW, który umożliwia nastawienie wartości ciśnienia wyjściowego za pomocą śruby nastawczej znajdującej się w obudowie reduktora. Śruba nastawcza zabezpieczana jest przed samoodkręcaniem za pomocą przeciwnakrętki .
Elementami dalszymi w tego typu układach są: sprężyna nastawcza, membrana wykonana z płótna gumowego oraz zawory dławiące.
Powietrze o ciśnieniu wejściowym w takim układzie jest kierowane do wejścia , a następnie dławione zaworem, który jest sterowany membraną. Na membranę z jednej strony (od dołu) działa siła od ciśnienia powietrza zawartego w komorze wylotowej, a z drugiej siła sprężyny.
W reduktorze wstępnym typu RW ciśnienie zasilania może wynosić 500 kN/m2. Natomiast ciśnienie wyjściowe może być ustawione w granicach od 0 do 360 kN/m2. Reduktor wstępny typu RW-1 może być stosowany do stabilizacji ciśnienia tylko w instalacjach z ciągłym przepływem powietrza, natomiast nie może być zastosowany do stabilizacji ciśnienia w komorach zamkniętych.
Dokładną regulację ciśnienia powietrza zasilającego przyrządy pneumatyczne układów regulacji automatycznej oraz możliwość formowania sygnału wartości zadanej lub sygnału sterującego zapewnia reduktor precyzyjny typu RU-1.
Taki precyzyjny reduktor typu RU-1 przeznaczony jest do pracy przy ciśnieniu zasilania w granicach od 360 do 1000 kN/m2 oraz ciśnieniu wyjściowym nastawianym w granicach od 0 do 180 kN/m2 .
Stabilizatory stosowane są w tych instalacjach pneumatycznych układów regulacji automatycznej, gdzie zachodzi konieczność uzyskania dokładnej stabilizacji ciśnienia i małych przepływów powietrza. Wiele rozwiązań konstrukcyjnych stabilizatorów uwzględnia także materiały zastosowane przy ich budowie, aby mogły pracować w warunkach trudnych chemicznie (gazy agresywne chemicznie) i termicznie.
Budowa reduktora precyzyjnego
Reduktor precyzyjny stosowany jest w instalacjach pneumatycznych jako stabilizator ciśnienia. Stabilizator ten ma pokrętło, które poprzez sprężynę i membranę pozwala na odpowiednie ustawienie wartości ciśnienia wyjściowego. Powietrze o ciśnieniu wejściowym doprowadza się do otworu, a ciśnienie wyjściowe odprowadza otworem. Powietrze o ciśnieniu wejściowym doprowadzone otworem kierowane jest do komory pod zawór kulowy oraz poprzez opór stały do komory kaskadowej. Następnie powietrze z komory kaskadowej poprzez opór zmienny, utworzony z dyszy i przysłony , przedostaje się do komory ,objętości sprzężenia zwrotnego. Przysłona jest na stałe przymocowana do membrany. Z komory sprzężenia zwrotnego powietrze poprzez kanał kierowane jest do otworu.