Ekonomia

Jak ulokować niespodziewany zastrzyk gotówki?

Niespodziewany zastrzyk pieniędzy jest dobrodziejstwem na który czeka wiele osób. Jeśli jednak nawet ktoś doczeka się takich dodatkowych pieniędzy to bardzo często są one wydawane na nikomu nie potrzebne rzeczy czy rozrywkę. Po prostu wiele osób nie potrafi zarządzać pieniędzmi i wydaje wszystko co zarabia, nie inaczej postępują w sytuacji gdy otrzymają jednorazowo nieco więcej pieniędzy. Skąd może pochodzić taki zastrzyk finansowy? Najczęściej jest to spadek, darowizna od rodziny lub wysoka premia w pracy lub odprawa.

bankipolskieNa co Polacy wydają pieniądze otrzymane w ten sposób? Najczęściej kupują nowe gadżety, wyjeżdżają na wakacje, a jeśli pieniędzy jest nieco więcej to kupują samochody. Czy jest to postępowanie właściwe? Nie do końca, ale wiele osób wciąż wierzy w powiedzenie „łatwo przyszło, łatwo poszło”, tylko czy nie jest błędem marnowanie okazji do rozpoczęcia budowania większego kapitału, który pozwoli bezpiecznie przetrwać różnorakie zawirowania życiowe i finansowe jak na przykład utrata pracy.

Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy, aby pokusić się o aktywne inwestowanie tych pieniędzy na rynku kapitałowym to optymalnym rozwiązaniem jest lokata. Lokaty bankowe są bezpieczne, ponieważ mamy gwarancję otrzymania z powrotem swoich pieniędzy, a nawet jeśli bank w którym ulokujemy pieniądze ogłosi bankructwo to Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci nam nasz depozyt do kwoty gwarantowanej będącej równowartością 100 tysięcy euro.

Jakie jeszcze korzyści możemy osiągnąć deponując pieniądze na lokacie bankowej? Jeśli kwota, którą posiadamy jest wystarczająco wysoka możemy podjąć się w wielu bankach próby wynegocjowania oprocentowania wyższego niż to wynikające ze standardowej ofert. Oprocentowanie lokat oscyluje w granicach 2-3%, jednak najlepsza lokata może dać nawet 6% w skali roku.

Lokata bankowa jest dobrym wyborem nie tylko dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo, ale również dla osób które nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby samodzielnie inwestować w inne bardziej ryzykowne aktywa finansowe. W internecie można znaleźć mnóstwo opisów sytuacji kiedy to osoby nie posiadające wystarczającej wiedzy traciły całe oszczędności na giełdzie lub inwestując w fundusze inwestycyjne.

Aby zoptymalizować proces oszczędzania na lokacie warto zawsze wybierać tą najlepszą, czyli najczęściej tą lokatę, która da nam najwyższe odsetki. Informacje o takich lokatach można znaleźć sprawdzają ranking lokat, który jest publikowany cyklicznie np. przez http://najlepszaoferta.com.pl. Takie porównanie lokat pozwoli nam wybrać najlepszą ofertę bez konieczności sprawdzania każdego banku, jeden po drugim przeczesując strony internetowe banków. Takie ułatwienie w formie rankingi nie tylko informuje nas o aktualnym oprocentowaniu lokat, ale również obiektywnie przedstawia poszczególne oferty co w przypadku przekazu marketingowego na stronach internetowych banków nie do końca jest takie oczywiste. Dlatego szukając najlepszej lokaty warto sprawdzić niezależny ranking lokat zamiast szukać na własną rękę informacji na stronach internetowych banków.

Dodaj komentarz