Uroda

Faza ostatecznej stabilizacji w diecie Dukana

Szczupła sylwetka jest marzeniem wielu osób borykających się z problemem nadwagi i otyłości. Osiągnięcie wymarzonej wagi z reguły wymaga wiele wysiłku i ciągłej kontroli nad tym, które produkty umieszczamy w codziennym jadłospisie. Osoby, którym udało się szczęśliwie przebrnąć przez proces utraty wagi i uzyskać upragnioną sylwetkę często zapominają, że jeśli w tym momencie dadzą upust swoim dawnym nawykom żywieniowym, nadprogramowe kilogramy powrócą.

Rola stabilizacji wagi w procesie odchudzania

Jedną z diet, która skutecznie chroni przed ponownym przytyciem, występującym bezpośrednio po zakończeniu kuracji odchudzającej, jest dieta Dukana. Francuski Doktor opracował kompleksowy program, oparty na korzystnym działaniu protein. Plan diety obejmuje kilka etapów. Poszczególne fazy diety Dukana to: faza uderzeniowa, faza naprzemienna, faza utrwalająca oraz faza ostatecznej stabilizacji wagi. Jak twierdzi sam autor diety proteinowej, kuracja przyniesie trwałe rezultaty jedynie wówczas, gdy osoba odchudzająca się przejdzie przez wszystkie fazy, nie pomijając także ostatniego etapu, czyli ostatecznej stabilizacji. Fazy diety Dukana są swoistą konstrukcją, której zwieńczeniem jest właśnie zapewnienie organizmowi optymalnej wagi, nie podlegającej późniejszym wahaniom.

Zasady obowiązujące w fazie stabilizacji

walka z nadwagąAby uniknąć zagrożenia powrotu do wagi sprzed kuracji odchudzającej, konieczne jest zastosowanie się do pewnych zasad, które szczegółowe określa dieta Dukana. Osoba odchudzająca w tej fazie diety, może już spożywać wszystkie pokarmy, ale tylko przez 6 dni w tygodniu. Jeden ustalony uprzednio dzień powinien być czasem, kiedy w naszym menu znajdują się wyłącznie proteiny. Dr Pierre Dukan proponuje, aby takim dniem był czwartek. Ale jeśli z jakichś przyczyn dokładnie wiemy, że przestrzeganie powyższego rygoru w czwartki nie będzie możliwe, możemy wybrać inny dzień tygodnia. Układając jadłospis „proteinowego czwartku” można wykorzystać przepisy w diecie Dukana stosowane w fazie uderzeniowej kuracji. Taki dzień jest niezbędny, aby uchronić się przed efektem jo-jo. Kolejnym wymogiem fazy stabilizacji wagi jest spożywanie trzech łyżek otrębów owsianych każdego dnia. Otręby mają wiele zalet, ale przede wszystkim zawierają włókna rozpuszczalne, które są łatwo rozkładane w przewodzie pokarmowym i jednocześnie przyspieszają przemianę materii. Spożywanie produktów bogatych we włókna rozpuszczalne zawarte między innymi w otrębach owsianych, zmniejsza przyswajania kalorii z pokarmów. Zasady diety Dukana uwzględniają także ogromną rolę sportu. W fazie stabilizującej osiągniętą wagę, nie powinno zabraknąć choćby umiarkowanej aktywności fizycznej. Jak długo powinna trwać faza stabilizacji wagi? Dieta Dukana zaleca, aby ustalenia przyjęte w czwartym etapie kuracji, zagościły w naszym życiu na stałe, bo tylko wówczas mamy gwarancję, że problemy z wagą nigdy już nie powrócą.

Dodaj komentarz