Dom

Styl Skandynawski – powody popularności w Polsce

Styl skandynawski nabiera w ostatnich latach na popularności wśród szerokich mas ludzkich na całym świecie. Spowodowane jest to głównie poprzez zmianę w sposobach myślenia oraz powrotu to pewnych tradycyjnych tendencji wykazywanych w dawnych czasach. Styl ten szczególnie zaczął rozwijać się w Polsce po 89 roku, kiedy to na rynku zaczęły powstawać nowe firmy oraz nastąpił swobodny przepływ myśli i idei. Za czasów Polski Ludowej budownictwo jak i wyposażenie wnętrz w Polsce praktycznie nie istniało.

styl skandynawskiWszystko budowane było według utartych schematów i zagospodarowywane podobnie. Jeszcze po dziś na wielu obszarach naszego kraju można spotkać sześcienne dwu trzypiętrowe betonowe potworki architektoniczne, które służyły niczemu innemu niż temu by deszcz nie padał mieszkającym na głowę. Ludzie pamiętający dawny ustrój niejako skazani byli na życie w mieszkaniach nieróżniących się praktycznie niczym od siebie poza metrażem. Wyposażenie kuchni, łazienki, pokojów było niemalże jednakowe, nie było tutaj miejsca na indywidualizm, a raczej środków żeby go osiągnąć. Utarta szarość i szorstkość była przygnębiająca i często prowadziła do wielu frustracji.

Wszystko to zmieniło się w nowym ustroju, gdy na rynku pojawiły się sklepy oferujące klientom dostęp do mebli utrzymanych w rozmaitych stylach, przed każdym człowiekiem rozwinął się szeroki wachlarz możliwości dla urządzenia własnej przestrzeni domowej, a co za tym idzie pełniejszego wyrażenia siebie na zewnątrz.

Nie dziwi, zatem specjalnie fakt, że styl skandynawski przeżył i w dalszym ciągu przeżywa rozkwit w naszym kraju zarówno wśród ludzi z starszego pokolenia jak i młodych, dla których okres sprzed 89 roku to dział w podręczniku historii.

Styl skandynawski jest wyjątkowy z uwagi na fakt, że doskonale sprawdza się zarówno w mieszkaniach położonych w centrum, w blokach czy domkach jednorodzinnych. Standardy są wyjątkowo płynne, przez co każdy właściciel kieruje się przede wszystkim swoim zmysłem estetycznym. Podstawą jest minimalizm oraz utrzymanie harmonii – te dwa czynniki odpowiednio zbalansowane skutecznie zapewniają funkcjonalność oraz wygodę. Styl skandynawski odchodzi od przesadnej ostentacji postępując według idei, że dom to miejsce gdzie należy odpoczywać, realizować się wewnętrznie oraz pełniej poznawać samego siebie. Przestrzeń życiowa wypełniona zbytkiem czy kolorowymi bibelotami zajmującymi tylko miejsce jest zbędna, ponieważ niepotrzebnie rozprasza i wprowadza jeszcze więcej chaosu w już i tak skomplikowanym codziennym życiu. Każdy, kto poszukuje sposobów dla nadania swojej codzienności nowego wymiaru powinien zaznajomić się z rozwiązaniami oferowanymi przez styl skandynawski, bez wątpienia inwestycja w tego rodzaju rozwiązania okaże się w niedługim czasie korzystna dla wszystkich domowników.

Dodaj komentarz