Dzieci

Segregatory – zrób to sam

segregatoryDzieci uwielbiają bałaganić, ale nie znoszą sprzątać. Pozbieranie zabawek uważają za karę, a poskładanie gazetek na jedną kupkę, czy odłożenie książek na półkę to męka. Malucha już od najmłodszych lat trzeba przyzwyczajać do utrzymywania czystości i wyrabiać w nim odruch odkładania rzeczy na wyznaczone miejsce. Właśnie dlatego każdej zabawce trzeba takowe wyznaczyć, aby maluch miał świat ustalony według jasnych zasad i nie miał poczucia, że żyje w chaosie.

Sklepy z wyposażeniem dla domów oferują mnóstwo rozwiązań, mających na celu ułatwienie dzieciom odnalezienie się we własnym pokoju. Rodzic bez problemu może zakupić potomstwu specjalne regały, które zamiast półek mają szyny, a na nich wysuwane plastikowe pojemniki. Na każdym z takich pojemników można umieścić naklejkę (np.: napis, a dla mniejszych szkrabów obrazek), która jasno wskazuje zawartość owego pudełka. Dzięki temu, segregowanie zabawek będzie bardzo proste, a dziecko automatycznie zacznie odkładać przedmioty do wyznaczonych pojemników. Jeżeli nie stać nas na taki zakup (tego typu meble nie należą do zupełnie tanich), możemy sami pokusić się o zrobienie sortera – wystarczy zwykły regał z półkami i kilka kartonowych pudełek, które możemy okleić materiałem, lub tapetą. Tak samo trzeba postąpić z wszelkiego rodzaju gazetkami tematycznymi, które zalewają kioski z czasopismami.

Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju magazyny z gadżetami, dlatego należy jasno i wyraźnie określić miejsce ich przechowywania. Tu sprawa jest prosta, bo tego celu wystarczą zwykłe segregatory. Najlepiej, jeśli będą białe- dziecko będzie miało możliwość stworzenia własnego wzoru przy pomocy flamastrów, kredek, lub nalepek. Dzieci tym chętniej używają wszelkiego rodzaju przedmiotów, im więcej mogły wnieść w jego powstanie. Tak samo robimy w przypadku pojemników na porozrzucane kredki i ołówki. Każdy ma w domu stary słoik po żywności, który można zamienić na wspaniały trzymacz do przyborów piśmienniczych. I tu znowu poprośmy dziecko o zrobienie obrazka tematycznego, który następnie nakleimy na słoik. Pojemnik gotowy.

Dodaj komentarz