Uroda

Olejki naturalne w ajurwedzie i kosmetologii

Indyjska medycyna naturalna od wieków wykorzystuje wiele naturalnych substancji znanych ze swych prozdrowotnych właściwości. Pozyskuje się je z roślin i zwierząt oraz stosuje zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. Jedna z najbardziej rozpowszechnionych w ajurwedzie substancji pochodzi z agrestu indyjskiego.

Liściokwiat garbnikowy w ajurwedzie

Naturalna medycyna indyjska zajmuje się zdrowiem człowieka w każdym aspekcie zarówno psychicznym, fizycznym, jak i duchowym. Jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia jako jedna z koncepcji leczenia oraz utrzymania zdrowia. Ajurweda, podobnie jak każdy rodzaj medycyny naturalnej, wykorzystuje naturalne substancje pozyskiwane ze świata zwierzęcego i roślinnego. Do tych ostatnich należy amla inaczej zwana także agrestem indyjskim oraz liściokwiatem garbnikowym.

amlaRoślina ta charakteryzuje się największą zawartością witaminy C wśród wszystkich znanych dotychczas źródeł. Rośnie na subkontynencie indyjskim, gdzie jest bardzo ceniona szczególnie dla swoich właściwości antyoksydacyjnych i przeciwstarzeniowych. Co więcej, amla posiada także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Amla we współczesnej kosmetologii

Obecnie agrest indyjski wykorzystywany jest szeroko w kosmetologii głównie ze względu na swe rewitalizujące i odmładzające właściwości. Najczęściej występuje w postaci sproszkowanych owoców lub olejku.

Amlę wykorzystuje się jako jeden ze składników olejków do masażu zarówno relaksacyjnego, jak i zdrowotnego. Doskonale sprawdza się także jako element przeznaczony do masażu zapobiegającemu i usuwającemu cellulit dzięki swym właściwościom moczopędnym, przeciwzapalnym i oczyszczającym. Co więcej, wysoka zawartości witaminy C sprawia, że masaż wykorzystujący olejek z amlą wpływa także korzystanie na napięcie tkanki.

Agrest indyjski to także doskonały i wykorzystywany od wieków w Indiach składnik wszelkiego typu kosmetyków do włosów. Olejek amla wykorzystywany jest do pielęgnacji włosów, którym nadaje piękny połysk, sprawia, że są zdrowe, doskonale odżywione i nawilżone. Co więcej, zawarte w olejku substancje rewitalizują nie tylko sam włos, ale także jego cebulki, co sprawia, że włosy niezwykle szybko rosną i stają się wyjątkową ozdobą każdej twarzy. Olejek jest szczególnie polecany osobom, które pragną podkreślić naturalny skręt swoich kręconych włosów.

Jest wyjątkowo skuteczny także w przypadku wszelkiego rodzaju problemów ze skórą głowy – przeciwdziała łupieżowi i działa przeciwzapalnie.

Dodaj komentarz