Zdrowie

Jak pozbyć się skurczów

Skurcze w łydkach to bardzo nieprzyjemna i bolesna dolegliwość. Jeśli często zdarza Ci się ta przypadłość skorzystaj z naszych porad, a z pewnością nie będzie ona już tak uciążliwa.

 

Masaż

Rozluźniający masaż pomoże Ci, kiedy już skurcz dopadnie Twoje mięśnie. Warto zacząć od uciskania mięśnia od krawędzi bocznej łydki do środka. Potem szybkimi, energicznymi ruchami masuj go i rozcieraj. Takie działanie powinno rozluźnić mięsień i zniwelować ból. Można także naprężyć mocno stopę i stanąć na niej, przenosząc ciężar ciała na bolącą nogę.

 

Rozgrzewanie

Ciepło rozluźnia mięśnie, a więc również zapobiega skurczom, dlatego jeśli dokuczają Ci częste skurcze zadbaj o to, by Twoje nogi miały zawsze ciepło. Jeżeli skurcze występują zazwyczaj w nocy, przed położeniem się do łóżka wymocz nogi w wodzie z solą cynamonową lub imbirową, a potem załóż ciepłe skarpety. Po ciężkim dniu, kiedy bardzo dużo chodziłaś lub sforsowałaś nogi ćwiczeniami możesz skorzystać z termofora. Napełnij go ciepłą wodą i połóż pod łydki. Najczęściej pomaga również najzwyklejsza kąpiel. Pomoże ona również na nieestetyczne, wystające spod skóry żyły.

 

Odpowiednia dieta

Wapń jest odpowiedzialny za prawidłową kurczliwość mięśni natomiast magnez zapobiega skurczom, dlatego jeśli męczą Cię skurcze powinnaś zadbać, by te minerały znalazły się w Twojej diecie. Gdzie je można znaleźć? Wapń jest przede wszystkim w produktach mlecznych. Powinnaś zatem jeść dużo żółtego sera, jogurtów oraz wypijać dwie szklanki mleka dziennie. Natomiast duże ilości magnezu znajdziesz w ciemnej czekoladzie czy orzeszkach ziemnych. Możesz również wspomóc się suplementami diety bogatymi w łatwo przyswajalny magnez.

 

Po pomoc do apteki

Jeśli nic nie pomaga, wtedy konieczna może okazać się wizyta w najbliższej aptece. Najlepszą pomocą będą preparaty zawierające duże ilości wapnia i magnezu. Niedawno pojawiły się środki specjalnie przygotowane dla osób cierpiących na tę nieprzyjemną dolegliwość takie jak Neomag skurcz, Aspargin czy Magnum Forte. Pamiętaj jednak, aby zawsze konsultować się z farmaceutą. Jeśli decydujesz się na zakup witamin zawsze zapytaj o ich przyswajalność. Może się bowiem zdarzyć, że mimo wysokiej zawartości substancji w tabletce większość z niej będzie wydalana przez organizm.

Dodaj komentarz