Dom

Jak pozbyć się roztoczy z dywanu i wykładziny?

Zapewne nie jedna osoba spotkała się z takim dziwnym zjawiskiem. Zjawisko to wygląda w następujący sposób: wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia i nagle nie wiadomo dlaczego zaczyna nam się katar. Często myślimy, że może w pomieszczeniu tym przebywało jakieś zwierze, kot lub pies, ale w większości przypadków winowajca jest o wiele mniejszy. Mam oczywiście na myśli roztocza kurzu domowego. Bardzo groźne dla naszego zdrowia. By chronić nas przed tym mikroskopijnym żyjątkiem powinniśmy przynajmniej dwa razy w roku prać dywany, wykładziny i wszelkiego rodzaju meble tapicerowane.

Pranie dywanów to pozornie bardzo prosta czynność. Wystarczy wziąć kawałek szczotki, troszkę płynu do prania lub płynu do mycia naczyń, wyszorować porządnie i dywanik będzie jak nowy. Niestety wszystkich, którzy tak myślą są w olbrzymim błędzie. Ponieważ zajmuję się praniem dywanów, wykładzin i tapicerek zawodowo, to mam do czynienie codziennie ze skutkami takiego myślenia. Chcąc ochronić jak najwięcej osób przed popełnieniem tego rodzaju błędu, którego konsekwencją jest zniszczona tkanina, postaram się w kilku punktach przedstawić bezpieczne sposoby do czyszczenia dywanów i wykładzin metodą domową.

Na samym początku chciałbym bardzo mocno i stanowczo zaznaczyć, iż bardzo brudne wykładziny, posiadające wiele plam, różnego pochodzenia upierzemy skutecznie tylko przy pomocy wyspecjalizowanej, profesjonalnej firmy. Temat ten jednak rozwinę na sam koniec.

Kiedy możemy sami uprać dywan?

Przede wszystkim wtedy gdy nie ma na nim jeszcze bardzo widocznych, rzucających się w oczy zabrudzeń.  Do takiego czyszczenia potrzebny nam będzie zwykły płyn do prania, wiaderko z czystą wodą, kilka czystych szmatek, oraz przydałby się ale nie jest konieczny odkurzacz do pracy sucho – mokro. Pranie zaczynamy od naniesienia na niewielki kawałek, maksymalnie 1 m2 roztworu z płynu do prania za pomocą szmatki. Następnie roztwór należy wetrzeć w dywan za pomocą szczoteczki. Kolejnym etapem jest wypłukanie . W tym celu czystą białą szmatkę, będziemy zanurzać w wiaderku z czystą wodą i wycierać z czyszczonej powierzchni wtarty detergent.  Następnie w ten sam sposób czyścimy kolejne fragmenty dywanu. Po takim praniu czas schnięcia wykładziny może wynieść nawet 2 dni. Jeżeli chcemy ten etap przyspieszyć możemy odciągnąć wilgoć odkurzaczem do pracy na mokro.

Kolejnym momentem w którym możemy a nawet powinniśmy zadziałać sami jest powstanie plamy. Gdy rozleje nam się kawa, herbata, wino, sok, napój nie czekajmy, tylko niezwłocznie postarajmy się usunąć plamę. Czas tutaj odgrywa bardzo ważną rolę. Gdy postaramy się usunąć plamę od razu, w większości przypadków wystarczająca będzie sama ciepła woda. Pamiętajmy o tym, że plamę czyścimy od jej zewnętrznych krawędzi do środka. Acha i pod żadnym pozorem plamy nie można szorować żadną szczoteczką.

Co zrobić gdy zabrudzenie i plamy nie schodzą domowymi sposobami?

Gdy nasze nawet największe starania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to nie ma innego wyjścia jak skorzystanie z usług profesjonalnej firmy czyszczącej. W dzisiejszych czasach tego rodzaju przedsiębiorstw jest bardzo dużo i ze znalezieniem jakiejkolwiek firmy nie będziemy mieli problemu. Problem będzie jak wybrać najlepszą? Zacznijmy od Internetu. Dobra firma oferująca usługi pranie dywanów w Piasecznie, na pewno będzie w ścisłej czołówce we wszystkich wyszukiwarkach po wpisaniu tego hasła.  Jeżeli firma nie żałuje pieniędzy na reklamę i marketing to prawdopodobnie nie pożałowała też pieniążków na zakup profesjonalnych urządzeń i środków chemicznych. Przeglądając witryny internetowe firmy, przeanalizujmy dokładnie cenniki, często pod spodem, małym druczkiem jest zawarta informacja iż podane ceny są cenami netto. Będąc nieostrożnym łatwo się można oszukać.

Dodaj komentarz