Gry

Pograjmy w klasyki

Gry komputerowe kojarzą się przede wszystkim z FPS’ami. Nie powinny, ponieważ znacznie popularniejsze od nich są klasyczne gry typu szachy, kulki, tetris. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Szachy

Jest to jedna z najpopularniejszych gier logiczno-strategicznych. Znana i szanowana jest przede wszystkim jej tradycyjna wersja „na żywo”. Plansza gry składa się z 64-cio polowej szachownicy. Na każdym polu może stać jedna figura w danym momencie. Właściwie nie ma ograniczeń wiekowych (najmłodsi mogą być nawet 4-5 latkowie), ponieważ zdarzały się przypadki kiedy arcymistrzami zostawali 13-14 latkowie. Każda rozgrywka jest inna, stwarza nowe sytuacje i możliwości, których nie da się nauczyć, ale trzeba przewidzieć. Bardzo dużą popularnością cieszą się zawody i konkursy szachowe, na których oprócz wygranych pieniężnych można zdobyć prestiż i popularność.

Gra w kulki

gra w kulkiPopularna przede wszystkim w formie gry flash na różnego rodzaju portalach z grami online oraz wirusowego rozprzestrzeniana za pomocą Facebooka. Nazywana najczęściej „kulkami”, lub „pryskającymi bańkami” gra w kulki nie ma sobie równych jeżeli chodzi o popularność. Jest bardzo prosta. Zasady w odróżnieniu do szachów są do opanowania w kilkanaście sekund. Grać można – w zależności od produkcji – od kilu minut do kilku godzin. Najpopularniejsza jej wersja – tzw. „bubble shooter” – to plansza kulek, które trzeba zbijać wystrzeliwując bańkę z działka umieszczonego na dole planszy. Zbicie grupy kulek następuje wtedy, gdy złączą się trzy lub więcej tego samego koloru.

Tetris

Klasyk gier komputerowych. Tetris powstał w latach 80-tych w Związku Radzieckim w Akademii Nauk w Moskwie. Polega na układaniu spadających z góry klocków tak, aby nie zostawiać przerw w ich konstrukcji. Kiedy zbierze się ich cała linia, następuje usunięcie jej. Jest to jedna z pierwszych gier posiadających grawitacje. Związane są z nią też różne komplikacje prawne. Ostatecznie twórcom zostało wypłacone odszkodowanie, chociaż paradoksalnie nie mieli żadnych praw do gry, którą stworzyli.

Dodaj komentarz