Zdrowie

Odzież medyczna – inwazja kolorów i fasonów

Ci, którzy pamiętają czasy PRL-u, pamiętają też zapewne szarzyznę i monotonię tamtej rzeczywistości, wszechobecny brud, stare i odrapane domy, zmęczonych i przygnębionych trudami życia codziennego ludzi. Dzisiaj wszystko wygląda inaczej, chociaż oczywiście nie idealnie. Wraz z demokracją wkroczyła do naszego kraju inna obyczajowość i wrażliwość estetyczna. Coraz większą uwagę zwracamy na piękno, czystość i porządek, czego dowody można znaleźć na każdym kroku, począwszy od powszechnej pasji do upiększania mieszkań i urządzania ogrodów, poprzez modę, aż po podkreślanie znaczenia estetyki naszego otoczenia.

odzież medyczna

Te zmiany wrażliwości na piękno są szczególnie widoczne w odniesieniu do mody, a dotyczą również tak wydawałoby się prozaicznych ubiorów, jak powiedzmy odzież robocza. Weźmy na przykład taki rodzaj stroju roboczego, jakim jest odzież medyczna. Kiedyś obowiązkowym strojem każdego lekarza był biały fartuch, absolutnie jednakowy w każdej placówce medycznej i w każdym pojedynczym przypadku. Biel, z oczywistych względów higienicznych, pozostała do dzisiaj w lekarskim świecie kolorem dominującym, chociaż oczywiście spotykamy także bardzo estetyczne i eleganckie stroje w innych kolorach, zielonym, niebieskim, żółtym, seledynowym itp. Jednak największa rewolucja, jeśli chodzi o odzież medyczną, nastąpiła w zakresie kroju i fasonów ubrań noszonych przez lekarzy i personel medyczny. Fartuchy naturalnie pozostały, ale są teraz bardzo różne i bardzo ładne, a oprócz nich mamy jeszcze bluzy, spodnie i spódnice, marynarki i żakiety, koszulki i tuniki, z kieszeniami i małymi kieszonkami, na guziki i suwaki, krótkie i długie. Odzież medyczna zaprezentowana w formie kolekcji, sprawia wrażenie prawdziwego pokazu mody damskiej i męskiej.

Ze względu na specyficzny charakter pracy lekarza, wymagający zachowania najwyższych standardów higieny, odzież medyczna podlega pewnym rygorom w zakresie projektowania i produkcji. Strój medyczny powinien być wygodny i praktyczny, a przede wszystkim wykonany z odpowiedniego materiału, dostosowanego do częstego prania. Taka jest bowiem prawda, że wszelkie elementy stroju medycznego, od bielizny aż po ubranie zwierzchnie, bardzo często trzeba poddawać wszelakim zabiegom higienicznym. Odzież niskiej jakości szybko skapituluje przy tak wielkiej częstotliwości czyszczenia, dlatego zupełnie nie warto w tym temacie oszczędzać i należy zainwestować w porządne, sprawdzone produkty

Dodaj komentarz