Telewizja naziemna i anteny dvb-t
Ostatnimi czasy byliśmy świadkami dynamicznej zmiany telewizji. Z odbioru analogowego przeszliśmy na telewizję cyfrową, która cechuje się większym zasięgiem, wyższą jakością, większą dostępnością kanałów w rozdzielczości HD. Polska zmieniała standardy telewizji przez okrągły rok, wprowadzając w różnych województwach telewizję cyfrową i jednocześnie wyłączając telewizję analogową. Do poprawnego odbioru telewizji cyfrowej wystarczą anteny dvb-t, które większość osób posiadało.
Co więcej, jeżeli posiadamy telewizor nowoczesnej generacji, z wbudowanym tunerem – nie było konieczności dokupowania odrębnego kodera. Zwykle telewizory w technologii LCD mają wbudowane takie tunery. Problem pojawił się dla tych, którzy nadal oglądali telewizję na telewizorach w standardzie CRT (większe telewizory z charakterystyczną obudową). Wówczas należało podjąć dwa kroki – wymienić telewizor lub dokupić do niego tuner, który kosztował kilkadziesiąt złotych. Tuner podłącza się do anteny dvb-t, która emituje sygnał telewizji cyfrowej, jednocześnie przekształcając go na obraz widzialny.
Zmienił się standard, ale nie zmieniły się zagadnienia związane z telewizją naziemną. Należy wiedzieć, że telewizja cyfrowa i telewizja analogowa to w ogólnym zrozumieniu telewizja naziemna. Dlatego antena dvb-t bez problemu działa zarówno przy jednej, jak i drugiej technologii. Problemem natomiast może być ilość kanałów. Jeżeli chcemy, aby nasze anteny dvb-t stały się źródłem poboru większej ilości kanałów telewizyjnych – należy zainwestować w dodatkowe pakiety, które odblokują pobór sygnałów z innych źródeł (stacji telewizyjnych). Dzięki temu w telewizorze pojawią się nie tylko nowe kanały, ale także lepszej jakości technologie. Przy dużych pakietach montuje się antenę dvb-t o większym zasięgu i mocy. Związane jest to z odległością źródła sygnału i anteny montowanej na dachu naszego domostwa. Jeżeli o to nie zadbamy – niektóre kanały nie będą poprawnie wyświetlane, co przełoży się na jakość lub dostępność danej stacji telewizyjnej. Zwykle tyczy się to mniej znanych kanałów, których stacje nie mają rozbudowanych nadajników. Zauważa się więc, że anteny dvb-t to standard przy telewizji naziemnej. Nie ważne, czy to analogowej, czy też cyfrowej (dla Polski istnieje już tylko telewizja cyfrowa). Ważne, aby antena była dobrze dobrana, radziła obie z odbiorem sygnału i była gotowa na to, aby zapewniać nam wysoką jakość transmisji. Tym zajmują się inżynierowie, którzy ciągle usprawniają anteny i starają się poprawiać to, co już znajduje się na wysokiej poprzeczce technologicznej.
Znajdź antenę DVB-T do swojego domu: http://satskleptv.pl/c/22/anteny-naziemne-dvb-t-anteny.html