Budownictwo

W jaki sposób wybrać wpusty przemysłowe?

Każdy, kto prowadzi zakład przemysłowy, zdaje sobie sprawę jak ważną role odgrywa w jego funkcjonowaniu system odwodnienia. W przypadku zakładów z branży spożywczej, chemicznej czy budowlanej najlepszym rozwiązaniem może być punktowy system odwodnienia. Jego fundamentalnym elementem są wpusty podłogowe. I to właśnie na ich wybór należy zwrócić szczególną uwagę.

Wpusty – zasada działania

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić sobie rolę jaką pełnią wpusty w całym systemie. A rola ta jest znacząca. Otóż wpusty mają za zadanie zbierać wodę oraz części stałe z powierzchni podłogi i odprowadzać je do kanalizacji. Ich niesprawne działanie może zachwiać funkcjonalnością całego systemu. Warto zaznaczyć, że w ofercie firm nie sposób spotkać, jednego, uniwersalnego rodzaju wpustu. Każdorazowo element ten musi być dobierany w oparciu o szereg czynników oraz specyfikę samego zakładu.

Kryteria wyboru wpustów

W tym miejscu pojawia się pytanie jakie to czynniki decydują o wyborze wpustów do naszego systemu odwodnienia. W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić jaka ilość wody będzie odprowadzana w jednostce czasu przez wpust. To pozwoli nam określić średnicę odpływu oraz rozmiar części górnej wpustu. W dalszej kolejności powinniśmy także określić ilość części stałych jakie będą odprowadzane w jednostce czasu. Na tej podstawie bez trudu będziemy w stanie dobrać odpowiedni kosz osadczy. Na końcu warto także zadbać o odpowiednią wytrzymałość wpustów. Określenie właściwej klasy obciążenia pozwoli nam na stworzenie systemu nie tylko sprawnego, ale i wytrzymałego.

Powyżej przedstawiliśmy trzy podstawowe kryteria doboru wpustów. Oprócz tego warto jeszcze zwrócić uwagę na cechy takie jak prostota montażu oraz łatwość czyszczenia. Przecież cały system powinien podlegać cyklicznej konserwacji. A ta musi być jak najprostsza do wykonania. To znacznie ograniczy koszty eksploatacji całego systemu.

System odwodnienia to jeden z najważniejszych elementów zakładu przemysłowego. Decydując się na zastosowanie wpustów powinniśmy zatem odpowiednio przygotować się do podjęcia trudnej decyzji. Właściwy wybór wpustów nie tylko zagwarantuje bezproblemowe działanie całego systemu, ale także pozwoli nam uniknąć niespodziewanych problemów związanych z przepustowością czy trwałością systemu odwodnienia.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej nt. systemów odwodnień stosowanych w przemyśle to zapraszamy do odwiedzenia strony www.kmb-steelproduct.eu.

Dodaj komentarz