Zdrowie

Konsekwencje nieleczenia celiakii

celiakia chorobaCeliakia jest chorobą cechującą się nietolerancją na gluten czyli białko znajdujące się w ziarnach zbóż. Chodzi tu o zboża żyta, owsa, jęczmienia i pszenicy. Chory na celiakię musi wyeliminować ze swego jadłospisu właśnie produkty zawierające gluten. Nie jest to takie proste, zwłaszcza na początku choroby, a tym bardziej kiedy dowiemy się o chorobie mając na przykład 30 lat. Wszystkie nawyki żywieniowe, do których się przyzwyczailiśmy, muszą odejść w zapomnienie, w przeciwnym razie poniesiemy niekorzystne dla naszego zdrowia konsekwencje. Jedną z takich konsekwencji jest anemia, która wiąże się z niedoborem żelaza. Przyjrzyjmy się więc tej chorobie.

Czym jest anemia?

Tak zwana niedokrwistość to stan, w którym zostaje stwierdzone zmniejszenie wskaźnika hematokrytowego, liczby krwinek czerwonych i hemoglobiny. Objawami specyficznymi do wystąpienia anemii są na pewno bladość skóry, błon śluzowych i spojówek oka. Chory czuje się osłabiony, ma zawroty głowy. W każdej anemii powinno się uwzględnić przyczyny wywołujące ten stan. Przy celiakii do anemii dochodzi niewątpliwie dosyć często, dlatego stała kontrola lekarska jest koniecznością. Inną konsekwencją choroby trzewnej podwyższony cholesterol, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Zły cholesterol LDL odkłada się w tętnicach, tworzy złogi i zmniejsza przekrój naczyń, przez co spada przekrój krwi, wrasta ciśnienie i ryzyko zawalu serca czy udaru.

Ogromnie niebezpieczną konsekwencją zaniedbań w leczeniu choroby trzewnej jest wzrost zachorowalności na nowotwory układu pokarmowego, wśród których najczęściej pojawiającym się nowotworem jest nowotwór żołądka. Celiakia powoduje zanikanie kosmków jelitowych, co jest bardzo niekorzystne dla jelita cienkiego, które poza procesami trawienia jelitowego i wchłaniania spełnia także bardzo ważną czynność obrony organizmu przed zakażeniami bakteryjnymi pasożytniczymi – gronkowce, pałeczki Gram-ujemne z grupy Salmonella. U osób chorych na celiakię obserwuje się często opóźniony wzrost, opóźniony dojrzewanie, problemy z miesiączkowaniem.

Regularne badania a celiakia

Jak widać konsekwencji choroby trzewnej jest wiele, dlatego odpowiednie podejście do choroby jest tutaj koniecznością, o czym nie powinni zapominać chorzy borykający się na co dzień z celiakią. Aby zmniejszyć albo zniwelować przykre konsekwencje choroby, należy regularnie się badać e tym kierunku i przestrzegać odpowiedniej diety, która jest bardzo istotna w pomyślnym przebiegu leczenia celiakii. Celiakia jest chorobą ograniczającą normalne funkcjonowanie, zwłaszcza w kwestii żywienia, jednakże pozytywne nastawienia do jej istoty, pozwoli nam na normalne życie.

Dodaj komentarz