Edukacja

Kilka ciekawostek na temat GPS

Większość technologii, które spotykamy w naszym życie kryje w sobie wiele tajemnic, czy to tych związanych z samą budową, historią, albo zasadami działania. Nie inaczej jest z GPS. Wydawałoby się, że system ten nie wykazuje żadnych specyficznych, bądź interesujących cech, o których warto powiedzieć. Otóż tak nie jest, o czym będziesz mógł się przekonać poniżej.

System szpiegowski NUDET

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale każdy satelita, który należy do tego systemu posiada zamontowany pewien mechanizm, którego zadaniem jest śledzenie wybuchów atomowych w każdym miejscu na Ziemi. Jak pewnie wiesz, technologia ta składa się z ponad 30 satelitów, które tworzą specyficzną sieć szczelnie pokrywającą przestrzeń wysoko nad naszymi głowami. Tak więc Amerykanie dzięki aparaturze NUDET wiedza o każdym wybuchu jądrowym, jaki ma miejsce na Ziemi.

Początki systemu

Nawigacja GPS powstawała jako systemu, który miał służyć tylko i wyłącznie wojsku. Nikt nie zakładał w fazie projektowania oraz we wczesnych etapach budowy, że może on służyć cywilom. Jeżeli zrozumiemy kontekst historyczny, a mianowicie, że projektowanie tej technologii miało miejsce w czasach Zimnej Wojny, to zrozumiemy, co było tego przyczyną. Otóż Amerykanie próbowali za wszelką cenę uzyskać przewagę wojskową nad ZSRR, a system ten miął im w tym pomóc.

Wszystko zmieniło się dopiero za sprawą tragicznego wypadku, który wydarzył się w 1983 rok na Związkiem Radzieckim. Otóż koreański samolot pasażerski z do dziś nieznanych przyczyn, zboczył z wytyczonego kursu i znalazł się przypadkowo na terytorium ZSRR. Siły zbrojne tego kraju zadecydowały o zestrzeleniu samolotu, w wyniku czego śmierć poniosło prawie 270 osób. Wywołało to wielkie oburzenie na całym świecie. Później długo spekulowano, co mogło być przyczyną obrania złego kursu – podejrzewany między innymi, iż był to błąd systemu nawigacyjnego. W każdym bądź razie, aby w przyszłości już nigdy nie doszło do podobnego zdarzenia, amerykańskie władze podjęły decyzję o włączeniu do systemu GPS również cywilów.

Start rakiety delta 4 z satelitą GPS

Start rakiety Delta IV z satelitą GPS

Struktura systemu

Opisywana technologia zwykle wiązana jest tylko z urządzeniami nawigacyjnymi, które popularnie zwane są odbiornikami. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że mamy tutaj do czynienia z dużo bardziej zawiłą strukturą, gdzie odbiorniki wydają się być tylko mało istotnymi elementami dużo bardziej złożonego mechanizmu.

Elementy kosmiczne

Zacznijmy może od najbardziej skomplikowanego modułu (segment). Otóż jest on niczym innym jak satelitami, które spełniają bardzo istotną rolę. Otóż nastawione są na emisję sygnału radiowego na ściśle obranych częstotliwościach, które zwykle określamy za pomocą następujących symboli: L1, L2 oraz L3. Pełne pokrycie Ziemii, co tutaj rozumiane jest jako możliwość wyznaczania pozycji w 3 wymiarach w każdej lokalizacji na świecie, zapewniają już 24 satelity.

Elementy naziemny

Tutaj swoje miejsce mają odbiorniki GPS. To co można o nich powiedzieć, to ich bardzo duża różnorodność. O ile ich zasady działania oraz budowa są bardzo podobne o tyle każdy z nich posiada pewne niuanse, które przesądzają o tym, iż lepiej radzą sobie w takich, a nie innych zastosowaniach.

Element kontrolny

Aby wszystko mogło się ze sobą sprawnie komunikować, musi istnieć wyodrębniony segment, który będzie czuwał nad sposobem przepływu informacji, a także nad sprawnością poszczególnych modułów, a zwłaszcza nad poprawny działaniem satelitów. Rola ta należy w tym przypadku oczywiście do segmentu naziemnego, zwanego także, z racji funkcji jaką pełni, kontrolnym.

www.technologiagps.org.pl

Jeden komentarz do “Kilka ciekawostek na temat GPS

Dodaj komentarz