Ciekawostki

Jak wybrać dobrą siekierę?

Siekiera to narzędzie, o którym nie można powiedzieć, że jest nowinką technologiczną. Istnieją jednak konkretne siekiery, o których już zapewne coś takiego powiedzieć możemy. Chodzi o narzędzia produkowane przez wiodących producentów siekier, którzy dbają o to, aby ich produkty były stale udoskonalane i wytwarzane zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi.

Co jest zatem takiego w siekierach dwudziestego pierwszego wieku, czego nie miały siekiery używane przez naszych dziadów i pradziadów? Sekret tkwi przede wszystkim w ich ostrzach.

Jednym z wiodącym producentów tego typu narzędzi jest renomowana fińska firma Fiskars, która, poza narzędziami leśnymi, wytwarza również narzędzia ogrodnicze oraz do gospodarstw domowych.

Siekiera Fiskars odznacza się na tle konkurencji niezwykłą estetyką wykonania, materiałami, z których powstała, funkcjonalnością i możliwościami.

Podstawową jej zaletą jest jednak ostrze, które tnie, a raczej rozłupuje pnie z niezwykłą lekkością. Dlatego też narzędzia te znakomicie sprawdzają się nie tylko w poszczególnych prywatnych gospodarstwach domowych, ale chętnie korzystają z nich również leśnicy i drwale.

Ostrza w rzeczonych siekierach kute są matrycowo i są nadzwyczaj precyzyjnie szlifowane. Zostały poddane ponadto procesowi – i to podwójnego – hartowania, przez co została przedłużona ich żywotność.

Krawędź ostrza została specjalnie zaokrąglona. Dzięki temu łatwiej się ją wyciąga z rozłupywanego pnia. Sprawia to również, iż siekiera jest mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Ponadto, zostało ono pokryte powłoką PTFE, która o dwadzieścia pięć procent zmniejsza tarcie, a także chroni je przed korozją.

Trzonek narzędzia wykonano z innowacyjnego tworzywa zwanego FiberComp (innymi słowy z kompozytu włókna szklanego), co zapewnia siekierze wytrzymałość, trwałość, a jednocześnie także i lekkość. Wokół ostrza zaś trzonek został odlany, co sprawia, że nawet przy mocno intensywnym użytkowaniu pozostaje on na swoim miejscu. Dodajmy tylko, że uchwyt został wykonany z antywstrząsowego materiału Softgrip, dzięki któremu siekiera solidnie trzyma się w dłoni.
Siekiera rozłupująca Fiskars odporna jest na skrajne warunki atmosferyczne: niskie temperatury, mróz czy deszcze.

 

Dodaj komentarz