Firma

Segregatory – wszystko co powinieneś wiedzieć.

W brew pozorom gubienie dokumentów lub niemożność ich znalezienia w momencie, gdy są najbardziej potrzebne, to zmora dla przeciętnego Kowalskiego, a nie pracowników biurowych. Ci ostatni korzystają bowiem z segregatorów, narzędzi tyleż prostych, co niezwykle skutecznych w zwalczaniu papierkowego bałaganu. Niezależnie od tego, jaka jest nasza profesja, każdy z nas ma w domu rosnącą kupę dokumentów, rachunków, faktur, itp. Zakup segregatora to tani i prosty sposób na ich bezpieczne przechowywanie.

segregatorySzeroki wybór segregatorów znajdziemy nie tylko w sklepach papierniczych, ale także w większych supermarketach. Dostępne są segregatory o różnych rozmiarach (A4, A5, A3), szerokościach grzbietu, materiałach okładek (laminowane, tekturowe, PCV), mechanizmach działania oraz walorach estetycznych. Oczywiście najpopularniejszym rozmiarem jest A4, niemniej w niektórych przypadkach konieczny będzie zakup segregatora o innym rozmiarze. Jeśli na przykład nie chcemy, aby segregator zajmował zbyt dużo miejsca na półce, możemy kupić rozmiar A5 i wkładać do koszulek dokumenty zgięte na pół. Szczególnym rodzajem segregatorów w rozmiarze A5 są tzw. segregatory bankowe, wyposażone w przedłużone okładki służące do przechowywania wyciągów bankowych. Segregatory o nietypowych rozmiarach (np. A6) są rzadkością.

Najpopularniejszym sposobem gromadzenia koszulek w segregatorach są mechanizmy ringowe. Możemy wybierać pomiędzy zaciskami 2- lub 4-ringowymi, co w praktyce oznacza przytrzymywanie koszulki przez metalowe uchwyty w dwóch bądź czterech miejscach. Ringi mogą być okrągłe lub półokrągłe, przy czym te drugie uważa się za bardziej estetyczne, ponieważ pozwalają na wyrównanie krawędzi przechowywanych dokumentów. Wysoko ocenia się także mechanizmy dźwigniowe z dociskaczem. W segregatorach z tym mechanizmem ringi są otwierane i zamykane przy pomocy specjalnej dźwigni. Na ringach zamontowany jest dociskacz podtrzymujący dokumenty. Segregatory tego typu są zazwyczaj 2-ringowe. Niektórzy do segregatorów zaliczają też modele wyposażone jedynie w dociskacz i w związku z tym nie wymagające dziurawienia kartek, jednak są to raczej skoroszyty.

Wygodnym sposobem segregacji będzie zakup kilku segregatorów o jaskrawych, łatwych do odróżnienia kolorach lub rzucających się w oczy nadrukach. Po krótkim czasie zaczniemy kojarzyć okładkę segregatora z rodzajem zawartych w nim dokumentów, co znacząco usprawni szukanie.

Okładki muszą być grube i twarde, toteż wykonuje się je z mocnego kartonu, często dodatkowo pokrywanego PCV. Wprawdzie pokrycie okładek sztucznym tworzywem ułatwia ich czyszczenie, niemniej w sprzedaży dostępne są także tzw. segregatory ekologiczne, pozbawione jakichkolwiek tworzyw sztucznych. Jeżeli zamierzamy podróżować z naszym segregatorem, warto zdecydować się na model wyposażony w etui chroniące jego zawartość. Dostępne są też segregatory 3-skrzydełkowe wyposażone w rączkę, co w efekcie przypomina teczkę. Z kolei do przechowywania wyjątkowo ważnych dokumentów i dyplomów najlepiej nadają się wykonywane na zamówienie segregatory ekskluzywne.

Dodaj komentarz