Dom

Growshop – zestaw początkującego plantatora

growshopGrowshop to sklep z ekwipunkiem niezbędnym do domowej uprawy roślin. W każdym takim sklepie znajdziemy tzw. growboksy i namioty uprawowe, oświetlenie oraz mechanizmy nim sterujące, urządzenia do nawadniania gleby oraz nawilżania powietrza, moduły hydroponiczne i aeroponiczne, urządzenia pomiarowe, akcesoria neutralizujące zapach, filtry i mechanizmy wentylacyjne oraz produkujące CO2, gleby i podłoża, nawozy, odżywki i środki ochrony roślin, doniczki i wszelkiego rodzaju akcesoria ogrodnicze. W wielu growshopach znajdziemy także literaturę dotyczącą uprawy roślin oraz akcesoria kolekcjonerskie, takie jak szisze i fajki wodne. Oferta każdego takiego sklepu jest przebogata, ale dla początkującego plantatora większość sprzedawanych tam specjalistycznych urządzeń nie będzie potrzebna. Niejeden growshop posiada w swojej ofercie gotowy zestaw przedmiotów absolutnie niezbędnych do uprawy niewielkiej liczby roślin. Jakich akcesoriów nie powinno w nim zabraknąć?

Przede wszystkim potrzebny nam będzie growbox lub namiot uprawowy, w którym zamkniemy nasze rośliny. Przy pomocy oświetlenia, filtra i wentylacji wytworzymy wewnątrz środowisko sprzyjające szybkiemu wzrostowi roślin. Jeśli zamierzamy uprawiać do 8 roślin, wystarczy nam growbox o wymiarach 75x75x100cm. W growshopie znajdziemy boksy ze światłoszczelnego materiału, wyposażone w nieprzemakalne dno oraz specjalne otwory przeznaczone na wentylację i kable oświetleniowe. Do oświetlenia takiego growboksa wystarczy nam żarówka energooszczędna CFL o mocy 250W, która nie będzie się nagrzewać i nie wymaga dodatkowego układu zasilania. Oprócz tego potrzebny nam będzie odbłyśnik o wymiarach ok. 50X50cm, na którym zawiesimy lampę. Do samego odbłyśnika przydzadzą się też wieszaki. Powinniśmy się również zaopatrzyć w filtr węglowy o wydajności ok. 75-150m3 oraz cichy i łatwy w instalacji wentylator o wydajności ok. 300m3/h, który będzie wypychał powietrze z growboksa. Do sterowania elektroniką niezbędny będzie programator analogowy. Abyśmy mogli odpowiednio reagować na sytuację w growboksie potrzebna nam będzie także stacja pogody, która umożliwi nam pomiar temperatury, wilgotności, ciśnienia, punktu rosy itd.

W naszym growboksie z powodzeniem zmieszczą się cztery 10-litrowe doniczki, w których będziemy uprawiać rośliny. Kluczowym elementem naszej układanki będzie materiał, którym wypełnimy doniczki. Tutaj sporo zależy od odmiany roślin, niemniej za uniwersalnie optymalne podłoże można uznać ziemię Plagron Bat-mix, czyli mieszankę kilku gatunków torfu oraz perlitu. Mieszanka zwiera także guano nietoperzy i jest bogata w fosfor oraz potas. Zawarte w niej substancje odżywcze wystarczą roślinie przez cały okres jej wzrostu.

Ciekawym dodatkiem do naszej kolekcji będzie także Shooting Powder, który pomoże nam wywołać drugą falę kwitnienia w ostatniej fazie cyklu, co w praktyce oznacza zwiększenie wydajności rośliny nawet o 30%. Co ważne, substancja jest kompatybilna z nawozami wszystkich firm.

Wymienione akcesoria ma w swojej ofercie każdy growshop. Jeżeli będziemy mieli szczęście, możemy trafić na promocję i nabyć zestaw w pakiecie po atrakcyjnej cenie.

Dodaj komentarz