Dom

Stoły drewniane i inne

stoły drewnianeZ czego składa się stół każdy widzi – jego główny element jest potocznie nazywany blatem, ale jego fachowa nazwa to płyta robocza, na której kładzie się dowolne przedmioty lub wykonuje jakąś czynność czy też pracę. Oprócz tego, nadal pozostając przy języku technicznym, każdy stół wyposażony jest w tak zwaną strukturę podtrzymującą płytę roboczą w określonej wysokości ponad podłożem. Mówiąc po ludzku – chodzi oczywiście o nogi, których zazwyczaj jest cztery, ale liczba ta wcale nie musi być stała – i to nie tylko dlatego, że stoły nogi czasem tracą (powiedzenie „stół z powyłamywanymi nogami” nie wzięło się przecież z powietrza), ale dlatego, że mogą mieć tych nóg z powodzeniem trzy albo nawet jedną – taką wielką nogą, umieszczoną pośrodku „płyty roboczej”. Jeżeli się nad tym zastanowić, to są również stoły pozbawione nóg – na przykład takie „wyrastające” bezpośrednio ze ściany, jak to się czasem widuje w niektórych jadłodajniach typu fastfood.

Ten niepozorny aczkolwiek szalenie przydatny mebel (komu by się chciało schylać po wszystko do podłogi) ma również wiele różnorakich znaczeń z zakresu symboliki, zwłaszcza w europejskiej kulturze. Stół, przy którym zbiera się na posiłek cała rodzina, jest symbolem jej wspólnoty i ciepła tak zwanego domowego ogniska. Stół jest również bardzo ważny dla wszystkich Chrześcijan, bowiem to właśnie przy tym meblu, podczas ostatniej wieczerzy, Jezus Chrystus ustanowił kluczowy dla kościoła rytuał eucharystii. To właśnie dlatego ołtarze tej religii są tak naprawdę stołami – nawiązują bowiem w ten sposób do tamtych odległych i bardzo ważnych wydarzeń.

Najczęściej spotykane i chyba najpiękniejsze są stoły drewniane, takie też wykonywano w dawnych czasach (czasami robiono je również z kamienia, ale ten w zimnych krajach Europy ma tendencję do zbytniego wychładzania się). Najsłynniejszym chyba drewnianym stołem był ten z legendy o Królu Arturze. Był to sławny okrągły stół, którego kształt oznaczał, że żadna z siedzących przy nim osób nie jest uprzywilejowana względem pozostałych.

Dodaj komentarz