Zdrowie

Żywność bezglutenowa – rady dla Was

W dobie dzisiejszej cywilizacji liczba osób, która cierpi na różnego rodzaju alergie rośnie z dnia na dzień, przyczyną może być zbyt duża ilość różnego rodzaju sztucznych substancji i składników w przetwarzanej żywności. Wyjątkiem jest żywność bezglutenowa. Dużo osób, już od pierwszych chwil życia wykazuje uczulenie na gluten zawarty w zbożach jak również w wielu innych produktach gdyż stosowany jest bardzo często jako aromat np. w czekoladzie, jogurtach itp.  Ponieważ jest to bardzo niebezpieczne małym dzieciom zaleca się nie podawanie produktów zawierających gluten do 12 miesiąca życia. Dla tych osób stworzono specjalna żywność bezglutenową. Jest on całkowicie pozbawiona uczulającego dlatego jest całkowicie bezpieczna również dla osób, które chorują na celiakię.

Celiaka, to bardzo poważna choroba immunologiczna, która w początkowym stadium jest często mylona z alergią na gluten. Dla tych osób żywność bezglutenowa jest jedynym sposobem aby mogli w miarę normalnie żyć. Dla chorych na celikę gluten jest trucizną, której zażywanie powoduje niszczenie funkcji jelita co w konsekwencji może prowadzić do poważnych upośledzeń w funkcjonowaniu tego organu jak również i do śmierci. Chorym szkodzą nawet najmniejsze ilości glutenu. Celiaka może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie. Najczęściej chorują na nią kobiety. Co raz więcej lekarzy przychyla się do opinii, że jest to choroba, która ma podłoże genetyczne.

żywyność bezglutenowa

Dieta bezglutenowa jest bardzo specyficzną i charakterystyczną dietą. Jej przestrzeganie może początkowo wydawać się uciążliwe gdyż dużo czasu zajmuje poznanie co należy do żywności bezglutenowej. Na szczęście obecnie na rynku  nie ma problemu aby kupić tego rodzaju produkty, powstają nawet sklepy gdzie można kupić towary określone jako żywność bezglutenowa. Jest to duże ułatwienie dla chorych i ich rodzin w komponowaniu codziennych posiłków. Warto zapoznać się np. na stronach internetowych gdzie można kupić tego rodzaju żywność.

Dodaj komentarz