Dom

Zielone centrum relaksu

Gdy mieszkamy w bloku

Właściciele mieszkań w bloku często zazdroszczą posiadaczom domków jednorodzinnych ich ogrodów. Tego, że w każdej chwili mogą wyjść na taras albo na ławkę i odpocząć w pobliżu zieleni. W wielu poradnikach można się natknąć na artykuły podpowiadające, jak stworzyć sobie namiastkę ogrodu na przykład na balkonie. Wystarczy dobry pomysł, plan i trochę pracy, by po niedługim czasie móc cieszyć się własnym miniparkiem. Ważnym elementem jest dobry projekt, który pozwoli uporządkować wszystkie koncepcje, trzeba bowiem wziąć pod uwagę gabaryty aranżowanej przestrzeni. Należy też zadbać o właściwy dobór materiałów. Odpowiednie sprzęty łatwo znaleźć w sklepach ogrodniczych czy z artykułami dekoracyjnymi.

Gdy mamy własny ogród

Dużo łatwiej zaaranżować ogród, gdy ma się do dyspozycji spore tereny. Można sobie wtedy pozwolić nawet na drzewa lub krzewy owocowe, które gdy obrodzą, będą cieszyć nie tylko oko, ale i podniebienie. Projektowanie ogrodów warto zacząć od nakreślenia szczegółowego planu, przydadzą się tu także wiadomości na temat tego, jakie rośliny lubią występować w swoim towarzystwie, a jakie będą sobie szkodziły. Trzeba też dowiedzieć się, jakie wysokości osiągają dane rośliny, czy nie będą po kilku latach zasłaniać całego słońca nie tylko innym rosnącym tu okazom, ale i mieszkańcom domu. Dobry projekt uwzględnia też elementy małej architektury oraz materiały, z których wykonane zostaną alejki, place czy taras. Warto szczególnie dokładnie zaprojektować przestrzenie, które będą pokryte kostką brukową, kamieniem lub żwirem. W tej sprawie warto zasięgnąć opinii fachowca, bo dobór materiału powinien być uwarunkowany nie tylko naszym poczuciem estetyki, ale także podłożem, na którym ma się znaleźć.  Trzeba też zadbać o stosowne do potrzeb nawodnienie albo wręcz przeciwnie – o częściowe osuszenie.

images
Każda roślina ma inne wymagania glebowe, dlatego przyda się wiedza o zasadach ich rozmieszczania. W niektórych miejscach może się okazać potrzebne nawiezienie innej ziemi, dlatego trzeba mieć świadomość, jak odseparować od siebie różne gleby, aby się nie mieszały i nie zaburzały swoich odczynów. Przydadzą się więc na pewno geowłókniny czy agrowłókniny. Jeśli natomiast nie mamy czasu ani wiedzy potrzebnej do profesjonalnej aranżacji ogrodu warto skorzystać w wyspecjalizowanej firmy ogrodniczej.

Dodaj komentarz