Zdrowie

Żelazo – budulec hemoglobiny

mineralyWśród dziesiątek pierwiastków z jakich składa się ludzkie ciało, żelazo należy do najważniejszych. Żelazo spełnia w naszych organizmach szereg ważnych funkcji, między innymi wykorzystywane jest w procesach syntezy czerwonych krwinek (a dokładnie hemoglobiny, czyli barwnika tych krwinek), mioglobiny (białka odpowiadającego za magazynowanie tlenu, a zawartego w mięśniach) oraz niektórych enzymów a także witamin z grupy B. Pierwiastek ten przechowywany jest w formie ferrytyny (która jest rodzajem kompleksu białkowego).

Zamknięty obieg żelaza

Co ciekawe, wydalamy tylko minimalne ilości żelaza, a jego obieg w organizmie jest niemalże zamknięty. Tylko 8% cząsteczek żelaza zawartych w pokarmie trafia do krwioobiegu, równie niewielkie ilości wydalamy z moczem, a więc prawie całe żelazo używane w ludzkim ciele podlega swoistemu „recyklingowi”, czyli ponownemu wykorzystaniu. Sprawia to, że wchłanianie żelaza musi być regulowane, aby nie nastąpił jego przesyt. Pierwiastki i związki, jakie biorą udział w regulacji gospodarki żelazem to:

  • Ułatwiające wchłanianie: miedź, kobalt, mangan, witamina C
  • Utrudniają wchłanianie: cynk (w nadmiernych ilościach), witamina E

Organy układu pokarmowego, przez które wchłania się największa ilość żelaza to żołądek oraz dwunastnica. Jego szybkość zależna jest przede wszystkim od zapotrzebowania, a nie od ilości w spożywanym pożywieniu. Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo wynika głównie ze zwiększonego tempa rozrostu tkanek, konieczności zwiększonej syntezy hemoglobiny oraz uzupełniania strat związanych z wydalaniem, a u kobiet z miesiączką, ciążą oraz laktacją. W praktyce jednak największe zapotrzebowanie na żelazo zaobserwować można u małych dzieci oraz u kobiet w ciąży.

W związku z bardzo ważną rolą, jaką pełni żelazo i trudnościami we wchłanianiu, organizm musi mieć zawsze przygotowany zapas na „czarną godzinę”. Nadmiar żelaza magazynowany jest w wątrobie, nerkach, śledzionie, szpiku kostnym, a w mniejszych ilościach także w innych narządach.

Diagnoza lekarska

Jeśli jednak lekarz stwierdzi u ciebie niedobór żelaza, lub sam poczujesz problemy, jakimi ono się objawia, dobrze się zastanów jak je uzupełnić. Warto oprócz diety bogatej w ten pierwiastek, dobrze jest zastosować suplementy zawierające nie tylko żelazo, ale też związki ułatwiające jego wchłanianie. Tego typu preparaty oferuje każda dobra apteka internetowa, nie musisz więc nawet wyruszać na poszukiwania najlepszych środków na miasto. Wybierz ten preparat, który ma w składzie jak najwięcej „wspomagaczy” wchłaniania i który rekomendowany jest przez niezależne badania.

 

Dodaj komentarz