Ślub i wesele

Zdjęcia ślubne – dlaczego ich ceny są tak różne?

Wstęp

Po przeczytaniu artykułu zrozumiesz dlaczego jeden fotograf ślubny oferuje swoje zdjęcia ślubne za 1000zł, a inny za 5000zł. W fotografii ślubnej sprawdza się powiedzenie „Dostajesz to, za co płacisz”. Przedstawione zostaną istotne czynniki regulujące ceny fotografii ślubnej w Polsce.

Czym różnią się od siebie zdjęcia ślubne?

Aby zrozumieć, dlaczego niektóre zdjęcia ślubne są droższe niż inne trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie różnią się od siebie poszczególni fotografowie, bo przecież ostatecznie to fotograf ślubny ustala ceny swoich usług. Otóż fotografowie przede wszystkim funkcjonują na różnych poziomach doświadczenia zawodowego i to stąd wypływają wszelkie różnice, które ich dzielą na poszczególne klasy. Wyróżniamy zatem fotografów, który dokumentowanie uroczystości ślubnych traktują tylko i wyłącznie jako źródło dochodu. Często także jest to dla nich dodatkowe zajęcie – praca dorywcza. Takie osoby wykonują kilka zleceń na zdjęcia ślubne rocznie i do fotografii ślubnej nie przywiązują zbyt dużej wagi. Na kolejnym szczeblu stoją początkujący fotografowie ślubni. Tego rodzaju osoby dopiero poszukują swojego miejsca na rynku. Czasami są to fotografowie, którzy mają już doświadczenie fotograficzne, a tylko zmieniają branżę. Częściej jednak są to entuzjaści i zaawansowani amatorzy, który pragną poprzez fotografię realizować się zawodowo. Zwykle zaczynają od sprzętu fotograficznego i skromnego portfolio. Absolutnie nie oznacza, to ze początkujący fotograficy nie są warci uwagi. Przeciwnie, często są to bardzo utalentowane osoby, które szybko odnajdują się w fotografowaniu podczas ślubu, a dzięki chęci zdobycia pozycji rynkowej, oferują swoje usługi w bardzo korzystnych cenach. Kolejną klasę stanowią fotografowie ślubni z doświadczeniem. Poziom ich umiejętności może być różny, od średnio zaawansowanych do prawdziwych profesjonalistów, dla których fotografia ślubna jest jedynym zajęciem. Jest to zdecydowanie najliczniejsza grupa, są wśród niej osoby pnące się w górę, poszukujące swojego stylu, jak i zawodowcy o ustalonej pozycji na rynku. Wśród tej grupy można już spotkać fotografów ślubnych, którzy wychodzą poza utarte schematy, dążący do tworzenia bardziej artystycznej fotografii. Wreszcie, elitę polskiej fotografii ślubnej stanowią fotografowie, którzy dzięki wypracowaniu własnego, rozpoznawalnego stylu zdobyli rozgłos i uznanie wśród najbardziej wymagających i zamożnych klientów w kraju. Są to osoby o doskonałej znajomości wszelkich technik fotograficznych, dzięki czemu tworzą najwyższej jakości artystyczne zdjęcia ślubne, a także o dużych zdolnościach marketingowych, dzięki którym praca w charakterze fotografa ślubnego przynosi im wysokie dochody. Jak łatwo się domyślić, że każda kolejna z wymienionych grup fotografów operuje w innych przedziałach cenowych.

Zdjęcia Ślubne Kielce

Co wpływa na ceny zdjęć ślubnych?

Na cenę zdjęć ślubnych wpływa w największej mierze to, jak dany fotograf ślubny ceni własną sztukę, doświadczenie, umiejętności oraz czas. Rozsądny fotograf ślubny, który dopiero zdobywa pozycję na rynku oferuje swoje usługi w umiarkowanych cenach. Wytrawny fotograf ślubny zdaje sobie natomiast sprawę z faktu, że jest w stanie zaoferować wyjątkowe zdjęcia ślubne. Ich wysoka jakość i oryginalność sprawia, że przyciągają bardzo wymagających i świadomych ich wartości klientów, którzy są gotowi za nie słono zapłacić. Jeżeli chodzi o modele wyceny usług, to dwa spośród wielu wydają się być stosowane najczęściej: cena zależy od elementów oferowanych w pakiecie lub cena zależy od liczby godzin pracy fotografa. Kolejnym bardzo istotnym elementem wpływającym na cenę fotografii ślubnej jest rodzaj i liczba elementów oferowanych w pakiecie. Chodzi tutaj głównie o liczbę zdjęć oferowaną na płycie DVD, liczbę odbitek w albumie, liczbę rozkładówek w galerii, itd. Ostatnim czynnikiem jest jakość stosowanych materiałów. Profesjonalni fotografowie ślubni wykonane przez siebie zdjęcia ślubne drukują na najwyższej jakości papierach i umieszczają je w ekskluzywnych, starannie wykonanych albumach ślubnych.

Warto inwestować w ekskluzywne zdjęcia ślubne

Profesjonalni fotografowie ślubni wysoko cenią swoje usługi, nie ma co do tego wątpliwości. Za zdjęcia ślubne o niespotkanym klimacie, za oryginalne artystyczne fotografie, wykonane z dobrym smakiem za pomocą sprzętu najwyższej jakości sprzętu trzeba w Polsce zapłacić od trzech do sześciu tysięcy złotych. Warto jednak inwestować w najwyższą jakość fotografii ślubnej, gdyż jest to jedna z niewielu prawdziwych pamiątek jaka pozostaje po dniu ślubu.

Dodaj komentarz