Firma

Jak zarządzać zużyciem paliwa w firmie

Ceny paliw wciąż rosną, spędzając sen z powiek wszystkim przedsiębiorcom, którzy prowadzą firmy bazujące na transporcie. Nie muszą być to firmy stricte transportowe – wystarczy, że dana jednostka gospodarcza korzysta z transportu, aby odczuć problemy finansowe i ogromne oddziaływanie zawirowań na rynku paliwowym na własnym firmowym portfelu. Statystyki nie kłamią, dziś ponad 50% kosztów prowadzenia firmy transportowej to paliwo. Pozostałe koszty to eksploatacja aut oraz wynagrodzenia dla kierowców. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej przedsiębiorców szuka rozwiązań prawnych i technicznych, aby monitorować każdy litr tankowanego paliwa. Paliwa, które zaczyna zdobywać określenie płynnego złota.

sonda paliwowaMonitoring spalania paliwa

Różne firmy oferują różne sposoby na zapewnienie skutecznego monitoringu dla przedsiębiorców – zdecydowanie wygrywa sonda paliwowa. Jest to specjalistyczny pływak, który instalowany jest tam, gdzie paliwo jest gromadzone, czyli w zbiornikach aut. Sondy paliwowe podłączane są do specjalnych systemów, które generują raporty i pokazują spalanie, tankowania oraz inne, newralgiczne dla polityki paliwowej firmy dane, na podstawie których przedsiębiorca może nie tylko pilnować kierowców swoich ciężarówek lub autobusów, ale także może optymalizować zużycie paliwa, dzięki czemu obniża koszty. W autach osobowych nie potrzebne są sondy paliwowe. Wystarczą typowe pływaki instalowane podczas produkcji aut. Reguła ta tyczy się zbiorników do 90 litrów. Problem zaczyna się przy zbiornikach autobusów lub ciężarówek. Tam sonda paliwowa jest po prostu konieczna. Dzięki niej przedsiębiorca otrzymuje pełne dane na temat spalania.

Problem kradzieży paliwa

W wielu przypadkach sondy paliwowe i ich pomiary jednoznacznie wskazywał ubywający poziom paliwa – kradzieże na parkingach lub nielegalne sprzedawanie benzyny przez kierowców. To zdaniem wielu przedsiębiorców branży transportowej chleb powszedni. Od teraz ochrona przed tego typu problemami jest w 100% skuteczna i zapewniona. To sonda paliwowa. Należy zwrócić uwagę, że jeżeli w autach ciężarowych instalowane są dodatkowe zbiorniki (zwykle minimum 2), trzeba zadbać o taką samą ilość sond paliwowych, po jednej na każdy zbiornik. Tylko wtedy system monitorujący otrzyma zgodne dane i przedstawi raport. Reasumując – sonda paliwowa to doskonały wynalazek, który zapewnia bezpieczeństwo dla paliwa i dla przedsiębiorcy. To także świetny przyrząd z technicznego punktu widzenia. Czasami auta ciężarowe w skutek awarii spalają zbyt wiele paliwa, co bardzo szybko wychwyci sonda, zgłaszając awarię lub pokazując raporty, które znacznie odbiegają od normy.

Dodaj komentarz