Ekonomia

Zanim założysz lokatę – czyli co warto o niej wiedzieć

Na pewno nie raz słyszałeś już wiele informacji na temat lokat bankowych. W dzisiejszych czasach lokaty bankowe cieszą się bardzo duża popularnością, dlatego możliwe, że i ty zastanawiasz się nad założeniem takiej lokaty. Zanim jednak się na to zdecydujesz z pewnością powinieneś dowiedzieć się o lokatach jak najwięcej. Dlatego w dzisiejszym artykule poruszymy kilka ważnych kwestii związanych z lokatami bankowymi.lokaty porownanie

Czym jest lokata?

Po pierwsze warto wiedzieć czym tak naprawdę jest lokata bankowa. Okazuje się, że lokata bankowa to nic innego jak umowa z bankiem, w której dajesz bankowi przyzwolenie na zarządzanie twoimi pieniędzmi wpłaconymi na lokatę. Dzięki temu otrzymujesz później pieniądze, co skutkuje tym, że zarówno bank jak i ty zarabiacie.

Ile czasu trwa lokata?

Czas lokaty bankowej jest zależny od jej rodzaju. Niektóre lokaty bankowe mają określony minimalny czas trwania, choć oczywiście nie wszystkie. Na ogół to klient może zdecydować ile czasu ma trwać jego lokata bankowa. Dziś do wyboru masz zarówno lokaty krótkoterminowe jak i lokaty długoterminowe. Lokaty krótkoterminowe trwają do roku czasu, zaś lokaty długoterminowe ponad rok.

Jakie są konsekwencje zerwania lokaty?

Lokatę bankową rzecz jasna można zerwać przed czasem, jednak wiąże się to z pewnymi konsekwencjami, które będzie trzeba ponieść, musimy bowiem pamiętać, że zrywając lokatę tak naprawdę zrywamy umowę z bankiem. Najczęściej zrywając lokatę bankową przed czasem traci się wszystkie zgromadzone na niej odsetki (czasem tylko część odsetek – w zależności od ustaleń placówki bankowej). Na szczęście nie musisz przejmować się tym, że utracisz własne pieniądze, które wpłaciłeś na lokatę bankową – na szczęście zostaną ci one całkowicie zwrócone.

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

W dzisiejszych czasach możemy wymienić naprawdę bardzo wiele różnych rodzajów lokat bankowych. Do najpopularniejszych należą lokaty terminowe, lokaty rentierskie, lokaty negocjowane, lokaty denominowe czy też lokaty nocne. Ostatnio bardzo popularne zrobiły się również lokaty jednodniowe. Dużą popularność zyskały sobie także e–lokaty które można założyć przez Internet – bez wychodzenia z domu i bez długiego oczekiwania w kolejce bankowej, co z całą pewnością dla wielu osób jest dziś naprawdę bardzo dużym plusem. Każda z tych lokat oczywiście mniej lub bardziej różni się od siebie, co widać spoglądając na porównanie lokat bankowych – mają inne oprocentowanie, różną długość trwania, różne kwoty minimalne (bądź w ogóle ich nie posiadają) i tak dalej.

Dodaj komentarz