Rolnictwo

Zalety upraw hydroponicznych.

Uprawa roślin bez konieczności stosowania podłoża w postaci ziemi to hydroponika – nowoczesna metoda ogrodnicza, dzięki której w prosty sposób można kontrolować poziom nawodnienia oraz odżywienia roślin. Uprawy hydroponiczne to coraz częściej stosowany model upraw wielkopowierzchniowych, to także atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnej uprawy roślin doniczkowych w warunkach domowych. W tym modelu uprawy zamiast tradycyjnej ziemi, z której rośliny pobierają wartości odżywcze niezbędne do ich wzrostu, stosuje się obojętny chemicznie materiał, na przykład specjalny granulat z wypalanej glinki. Całość substancji odżywczych koniecznych do wzrostu roślin dostarczana jest wraz z wodą, co oczywiście wymaga stosowania specjalnych odżywek i nawozów mineralnych.

hydroponikaNajwiększą zaletą upraw hydroponicznych jest stała kontrola nad poziomem nawodnienia i odżywienia roślin. Dzięki specjalnym dozownikom, każdy hobbysta ogrodnik widzi, jaki jest aktualny poziom wody w doniczce i czy roślina potrzebuje dodatkowego nawodnienia. W ten sposób nie ma możliwości pomyłki przy podlewaniu – roślina nie zostanie przelana, co jest częstym problemem w biurach lub innych obiektach użyteczności publicznej, gdzie pielęgnacją roślin zajmuje się wiele osób jednocześnie. Hydroponika to także ograniczenie ryzyka zakażenia roślin szkodnikami lub pasożytami bytującymi w glebie, co jest częstą przyczyną ich nieprawidłowego rozwoju lub zahamowania procesu ich wzrostu.

Uprawy hydroponiczne są niezwykle estetyczną formą uprawy roślin doniczkowych. Efektowny granulat nie brudzi, przez długi czas zachowuje określony kolor, nie pleśnieje, nie wydziela również nieprzyjemnego zapachu. Uprawy tego typu są niezwykle higieniczne, umożliwiają również bezproblemowe mycie roślin pod prysznicem, bez ryzyka wypłukania gleby.

Hydroponika pozwala na łatwe stosowanie nawozów stałych, które mieszamy z granulatem oraz na rzadsze podlewanie roślin – dozowniki z miarką zapewniają nie tylko kontrolę nad poziomem nawodnienia roślin, ale mogą stanowić również stałe źródło wody (zapas), na przykład wtedy, gdy wyjeżdżamy z domu.

Zajmij się swoim małym ogródkiem z wykorzystaniem hydroponiki, sprawdź http://www.flora-fauna.pl/pol_m_Systemy-Hydro-i-Aeroponiczne_Hydroponika-304.html po więcej szczegółów.

Dodaj komentarz