Zdrowie

Wypadek komunikacyjny – pierwsza pomoc

Pierwsze kilka minut u osoby, którą doświadczył wypadek komunikacyjny, jest najważniejsze. Często będąc naocznymi świadkami takiego zdarzenia wolimy stać z boku i biernie wszystkiemu się przyglądać. Zwykle boimy się udzielać pierwszej pomocy, bo najzwyczajniej w świecie nie wiemy, jak tego dokonać. W tym przypadku nie ma czasu do namysłu, każda sekunda jest na wagę złota.
Wypadek komunikacyjny i związany z nim zakres czynności ratujących życie ma następujący przebieg:

  • zbadanie, czy nie występuje zagrożenie dla osoby ratującej poszkodowanego
  • wezwanie pogotowia ratunkowego i policji,
  • przystąpienie do czynności reanimacyjnych.

Wypadek komunikacyjny

Wypadek komunikacyjny często powoduje u poszkodowanego uraz kręgosłupa. W zasadzie w każdej sytuacji takie uszkodzenie należy brać pod uwagę, dlatego jeśli to tylko możliwe, to starajmy się wykonywać czynności ratujące życie bez zmiany pozycji ciała u poszkodowanego. W ten sposób moglibyśmy jeszcze bardziej pogorszyć stan uszkodzonego kręgosłupa. Jeśli ofiara znajduje się w pojeździe, wówczas chwytem Rauteka należy ją z niego wyciągnąć. Wspomniana technika polega na ustawieniu się plecami do poszkodowanego, włożeniu rąk pod jego pachy, chwyceniu jedną ręką za nadgarstek, a drugą za łokieć ofiary. Głowa osoby pokrzywdzonej w wyniku wypadku komunikacyjnego jest podtrzymywana przez klatkę piersiową osoby, która ją ratuje. Jeśli ofiarą jest motocyklista, nie zaleca się ściągania mu z głowy kasku. Wyjątkiem stanowi przypadek, jeśli ma zaburzenia oddychania, pojawiają się wymioty lub stracił przytomność.

Czynności reanimacyjne u osoby po wypadku komunikacyjnym obejmują ułożenie jej na plecach, na równym podłożu i usunięciu wszelkich ciał obcych z jego jamy ustnej. Następnie rozpoczyna się sztuczne oddychanie, które najczęściej wykonywane jest metodą usta-usta i prowadzona jest tak długo, aż przywrócony zostanie oddech albo nadjedzie karetka pogotowia. Wówczas palcami zaciskamy nos poszkodowanego i wdmuchujemy powietrze i obserwujemy ruchy klatki piersiowej. Potem należy przywrócić krążenie poprzez masaż serca, a więc uciskanie klatki piersiowej dłońmi na wysokości 1/3 dolnej powierzchni mostka. Na 2 wdmuchnięcia powietrza wykonuje  się 15 ucisków.

Dodaj komentarz