SpołeczeństwoTravel Guide

W walce o zdrowie kobiet

Zatrwożeni specjaliści ostrzegają, że coraz większa liczba kobiet zapada na poważną chorobę, jaką jest rak piersi. Nieleczona, w najgorszych przypadkach może zakończyć się śmiercią.

Wiele Polek nie bada się ze strachu przed wiadomością, że w ich piersiach pojawią się jakieś zmiany. Lekarze jednak uspokajają, iż większość wykrywanych zmian nie należy do grupy złośliwych, więc wycięcie ich nie spowoduje żadnych zmian w funkcjonowaniu organizmu, a tym bardziej ryzyka nawrotu choroby. Wiele pań jednakże myśli, że wykryty rak piersi oznacza ich usunięcie – nic bardziej mylnego. Im wcześniej wykryje się chorobę, tym skuteczniej można ją wyleczyć. Podstawą do wykrycia piersi jest samobadanie. W tym celu, panie powinny co wieczór znaleźć chwilę, by sprawdzić czy nie pojawiły się jakieś guzki czy zgrubienia.

Jeśli nastąpi jakiekolwiek podejrzenie, że cokolwiek jest nie tak należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci zupełnie bezbolesną mammografię, która pozwoli pozbyć się wszelkich wątpliwości. Jeżeli jednakże pojawi się nawet groźba operacji i usunięcia piersi nie warto się załamywać – istnieją grupy wsparcia takie, jak Amazonki, które pokazują, iż można nie tylko rekonstruować piersi, ale przed wszystkim wygrać psychiczną walkę z nowotworem. W tym drugim czynniku szczególnie istotne jest wsparcie najbliższych. Nie można pozwolić, by chorująca w jakikolwiek sposób mniej odczuwała swoją kobiecość, zwłaszcza po operacji usunięcia piersi, ponieważ sytuacje takie często doprowadzały do poddania się w walce z nowotworem. Ważna jest zatem akceptacja zarówno ze strony partnera życiowego/męża, jak i reszty rodziny. Warto także uczyć kobietę po chorobie, by codziennie przełamywała się.

Operacje usunięcia piersi czy chemioterapie sprawiają, że po utracie tak istotnych części ciała kobiety, jak włosów czy piersi panie zaczynają czuć się nie atrakcyjne i wstydzić się własnego ciała. Trzeba nad tym pracować, zachęcając do pokazywania się w miejscach publicznych takich, jak centrum handlowe czy klub, by uczyć się samoakceptacji.

Dodaj komentarz