Ślub i wesele

W poszukiwaniu idealnego fotografa ślubnego – czy warto zwracać uwagę na…

Znalezienie fotografa ślubnego na liście przygotowań przedślubnych zajmuje ważne miejsce. Każdy bowiem chce mieć piękną pamiątkę z tego dnia.

Fotografia ślubna - młoda para leżąca na trawie
Wybierając fotografa ślubnego należy zwracać uwagę nie tylko na cenę usługi.

Przeglądamy więc internet, ulotki, pytamy znajomych, chodzimy na targi ślubne, a wszystko to w poszukiwaniu idealnego fotografa, który spełniałby wiele oczekiwań. A mamy ich czasem bardzo dużo, wśród najistotniejszych można wymienić chociażby profesjonalizm, rzetelność, artyzm, posiadany sprzęt, doświadczenie i pewnie można byłoby wyliczać dalej. Każdy z nas bowiem ma inny gust i na co innego zwraca uwagę. Jest jednak coś co nas łączy – chcemy na zdjęciach wyglądać pięknie tego dnia.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa?

Rada jest więc jedna – wybierając fotografa ślubnego zwracajmy uwagę na najdrobniejsze szczegóły. To one sprawiają, że zdjęcie ma to coś i przyciąga uwagę. Możemy nie być piękni jak modele na okładkach pism, nie pozować w otoczonych bogactwem i przepychem scenografiach, a zdjęcie i tak będzie wyjątkowe i glamour. Wszystko zależy od fotografa, jego podejścia do pracy i roztaczanej wizji. Oglądając galerię zdjęć obserwujmy dokładnie fotografie pod kątem detali: jakie jest na nich światło, jak otacza swym blaskiem twarze i otoczenie, jak współgra ze sobą scenografia i pierwszy plan, jakie barwy przeplatają się na zdjęciu, czy paleta tych barw jest subtelna i delikatna czy bardzo kontrastowa, czy kadr zdjęcia jest dosłowny czy raczej symbolicznie pokazuje nam zdarzenia i towarzyszące im emocje. Odpowiadając na kilka tych pytań, będziemy wiedzieli co nam się podoba i jakiego fotografa na swój ślub poszukujemy.

Portfolio to nie wszystko!

Istotną sprawą jest także zachowanie. Warto więc umówić się z potencjalnym kandydatem na bezpośrednią rozmowę, żeby zobaczyć jakim jest człowiekiem, jak się prezentuje i jakiego zachowania możemy się po nim spodziewać. Przetestujmy troszkę fotografa, abyśmy mieli pewność, że przed ołtarzem stojąc blisko nas nie popełni jakiejś gigantycznej gafy. W tym miejscu podpowiem, że warto zapytać czy posiada licencję fotografa ślubnego wydawaną przez Kurię. To jest w pewnym stopniu zabezpieczenie, że fotograf przeszedł kurs dobrych manier w kościele.

Ile w praktyce kosztuje fotograf ślubny?

Kończąc porady, pozostaje nam jeszcze kwestia ceny. Bardzo wielu fotografów prezentując oferty na swoich stronach internetowych podaje przykładowe pakiety wraz z cennikiem. Warto je sobie porównać, zwracając oczywiście na jakość zdjęć, gdyż nie zawsze cena jest adekwatna do jakości, a zdarza się, że można znaleźć świetną okazję na dosyć taniego fotografa, który ma świetne zdjęcia. Wynika to zarówno z konkurencyjności ale w dużej mierze od tego gdzie szukamy naszego fotografa. Oczywiście wielkie aglomeracje miejskie wiodą prym w wysokościach stawek. Znacznie lepiej sytuacja przedstawia się w mniejszych miejscowościach. Życzę więc powodzenia w poszukiwaniach wymarzonych zdjęć i pamiętajmy o szczegółach.

Dodaj komentarz