Dom

W jaki sposób zapewnić meblom długowieczność?

Każdy z nas, kupując meble drewniane, naraża się na dosyć duży wydatek. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że meble wykonane z naturalnego drewna to wybór najlepszy z możliwych. Nie zmienia to jednak faktu, że musimy zapłacić za nie całkiem sporo pieniędzy. Nie dziwi więc fakt, że chcemy aby służyły nam one jak najdłużej. Zdając sobie sprawę, że meble nie są niezniszczalne staramy się szukać rozwiązań, które skutecznie je zakonserwują.

Niezniszczalne meble lakierowane?

Z tego względu chcemy przedstawić kilka sposobów na doskonały wygląd mebli przez długie lata. W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę meble drewniane, które impregnuje się za pomocą specjalnych lakierów. Tego typu produkty możecie przejrzeć odwiedzając sklep http://meble-meble.pl. Bardzo często mamy styczność z meblami lakierowanymi. Niestety tego typu produkty mają też swoje wady. Kurz bardzo szybko osadza się na warstwie lakieru. To sprawia, że meble tracą swój piękny i efektowny połysk. W tym przypadku bardzo pomocne okażą się woda, specjalny środek do czyszczenia mebli lakierowanych oraz miękka ściereczka.

Bejca boi się wody

Nieco trudniejsze w konserwacji o czyszczeniu są meble bejcowane. W tym przypadku niestety nie możemy używać wody. A to znacznie utrudnia nam cały proces czyszczenia mebli. Jeżeli posiadamy meble bejcowane to powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne środki produkowane na bazie alkoholu. Przecieranie mebli z użyciem wody może prowadzić do ścierania się bejcy. Jest także nieco inne rozwiązanie. Można powtórnie pomalować meble. Ale to już wymaga nieco większych przygotowań.

Meble „z wosku” się topią?

Kolejnym rodzajem są meble, których powierzchnia jest woskowana. I w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Wosk ma, jak wiemy, dosyć wysoka topliwość. Dlatego też na tego typu meblach nie można stawiać gorących naczyń. Może to doprowadzić do zniszczenia powierzchni. Jeżeli chodzi o czyszczenie to powinniśmy używać specjalnego mleczka, które rozprowadzamy po całej powierzchni bawełnianą ściereczką. I jeszcze rzecz banalna ale warta przypomnienia. Pamiętajmy aby dobrać środek dokładnie pod kolor naszych mebli.

Uzupełnianie oleju

Pozostaną nam jeszcze meble olejowane. I w ich przypadku konieczna jest regularna konserwacja. Są one nieco zbliżone pod tym względem do mebli woskowanych. Czyszczenie należy wykonywać bardzo ostrożnie i delikatnie. Powinniśmy do tego celu używać czystej, delikatnej szmatki. No i rzecz najważniejsza – środek „czyszczący”. Warstwę oleju na powierzchni mebli należy uzupełniać takim samym środkiem. I oczywiście, tak jak w poprzednim przypadku, należy pamiętać o właściwym doborze kolorów.

Podsumowując nasze rozważania warto zauważyć, że bez względu na rodzaj mebli i sposób impregnacji należy je bezwzględnie czyścić i dbać o nie. Zabiegi te w jednym przypadku są dosyć proste a w innym nieco bardziej czasochłonne. Jedno jest pewne. Ich prawidłowe wykonanie zagwarantuje naszym meblom świetny wygląd przez długie lata.

Dodaj komentarz