Komputery

Tablet czy e-czytnik do czytania książek ?

W branży informatycznej w ostatnich kilku latach nastąpił wzrost zainteresowania tabletami. Jeszcze kilka lat temu tablety były raczej ciekawostką niż przydatnym urządzeniem, a dziś w sprzedaży jest ich tyle, że nie wiadomo który wybrać. Odkąd firma Apple wypuściła na rynek urządzenie iPad zaczął się prawdziwy boom na tablety.

Producenci widząc rosnącą konkurencję zaczynają dodawać coraz więcej funkcjonalności do swoich urządzeń. Prześcigają się również w wielu pomysłach marketingowych tylko po to by sprzedać jak najwięcej. W ostatnich kilku miesiącach można zauważyć w sklepach wiele haseł reklamowych, zachęcających do czytania eksiążek na tablecie. Jak się okazuje jednak hasło jest to bardzo naciągane i jest zakłamaniem, ponieważ jak zaraz pokażę to tablet nie nadaje się do czytania. Tablet, podobnie jak monitory komputerów czy wyświetlacze laptopów posiadają ekran LCD. Jest to ekran, który świeci całą powierzchnią a to jak wiadomo nie sprzyja długiemu czytaniu. Zarówno na komputerze jak i na tablecie przy dłuższym czasie czytania cierpi wzrok. Nie jest on przystosowany do oglądania podświetlonej powierzchni przez długi czas. Czytanie książek na tablecie to tak naprawdę nie jest najlepszy pomysł, ale jest jedna rzecz przemawiająca za czytaniem na tych urządzeniach, o której to bardzo rzadko się wspomina. W sieci oprócz elektronicznych książek jest mnóstwo innych e-publikacji, które oprócz tekstu mają też kolory obrazki i inne multimedia. Przykładem takich publikacji są gazety i czasopisma, które można już kupić w prenumeracie z automatyczną dostawą na skrzynkę e-mail. Do czytania tego typu tekstów tablet nadaje się najlepiej ze wszystkich urządzeń, jest on szybki, wyświetla wszystkie kolory a dzięki dostępowi do Internetu pozwala na automatyczne pobieranie nowego numeru.

Skoro tablet do czytania książek się nie nadaje to jak je w takim razie czytać ? Na to pytanie już kilka lat temu producenci elektroniki odpowiedzieli i zaczęli budować nowe urządzenia – czytniki ebook. Zostały one stworzone tylko po to by móc czytać książki elektroniczne, a do ich budowy wykorzystano nowy rodzaj wyświetlacza nie spotykanego wcześniej. Wyświetlacz ten, nazwany elektronicznym papierem nie świeci tak jak LCD i wyświetla tekst, praktycznie taki sam jak na wydrukowany na kartce papieru.  Czytając z takiego czytnika nie ma więc obawy o uszkodzenie wzroku i można czytać tak długo jak się chce. Czytnik ebook, jest na tyle mały, że można go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Jest on lżejszy od tabletu i bardziej odporny na uszkodzenia.

Podsumowując temat, tablet nie jest dobry do czytania książek. Znakomicie sprawdza się jako urządzenie multimedialne jednak do czytania lepiej wybrać e-czytnik.

Dodaj komentarz