Zdrowie

Sposoby na niejadka

Problem z niejadkiem dotyczy coraz większej liczby rodziców. Na szczęście jest kilka prostych sposobów na to, by “niejadek zjadł obiadek”. Jeśli dotyczy to także Twojego dziecka – koniecznie przeczytaj ten artykuł!

oryginalne zabawkiPrawidłowe odżywianie już od najmłodszych lat ma szczególne znaczenie dla zdrowia naszego dziecka. W momencie największego wzrostu i rozwoju to właśnie my, jako rodzice, powinniśmy zadbać, by naszym dzieciom nie zabrakło niezbędnych składników odżywczych, a więc białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin, soli mineralnych i mikroelementów. Powinniśmy też zadbać o to, by składniki te były podawane w regularnych odstępach czasu i były – w miarę możliwości – najmniej przetworzone.

Jeśli chcemy zachęcić nasze dziecko do jedzenia – dajmy mu przykład! Najlepiej jadać posiłki wspólnie i wspólnie też je przygotowywać. Pytajmy się naszych dzieci, co lubią jeść i dajmy im okazję do “wykazania” się w kuchni pod naszym czujmym okiem. Dzieci uwielbiają się bawić w lepienie ciast, mieszanie składników czy wykrajanie ciasteczek. Wspólne przygotowywanie posiłków pozwoli nie tylko miło spędzić czas, ale jednocześnie będzie pożytecznym zajęciem dla wszystkich.

Jeśli dziecko nie lubi jeść wątróbki, szpinaku czy kaszanki – nie podawajmy mu tego. Być może kiedyś, gdy podrośnie i zmieni mu się smak, samo spróbuje i zmieni zdanie, co do potrawy zawierającej “unikane” składniki. Podawajmy mu raczej to, co lubi, choćby na śniadanie, obiad i kolacje miało jeść tylko naleśniki. W końcu mu się to znudzi i z pewnością przerzuci się na inne smaki.

Przygotowujmy też dziecku posiłki samodzielnie w domu. Unikajmy kupowania przetworzonej żywności, pełnej konserwantów i polepszaczy smaków. Na prawdę nie wymaga to wiele, by raz do roku zrobić dżemy, kompoty z sezonowych owoców czy smaczne dania na bazie gotowanego kurczaka i warzyw. Przede wszystkim róbmy też dzieciom zupy – mleczne, wielowarzywne czy rybne.

Dla małych dzieci dobrym sposobem na zachetę do zjedzenia są również kolorowe zabawki – grzechotki, miśki, autka czy lalki. Pamiętajmy jednak, by kupować wyłącznie markowe i oryginalne zabawki, znanych i renomowanych firm. Zawsze też zwracajmy uwagę na certyfikaty, którymi zabawki zostały opatrzone.

Dodaj komentarz