Skuteczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy
Chyba każdy z nas wie jak trudno jest oszczędzać pieniądze. Nie raz zdarza nam się, że kupujemy rzeczy na raty lub na kredyt. Problemy sprawiają także sytuacje, które bez trudu potrafimy przewidzieć, np. wyjazd na wakacje i zakup szkolnej wyprawki dla dzieci. Niestety wcześniejsze odłożenie odpowiedniej sumy często okazuje się zbyt trudne. Jeśli mamy problemy z oszczędzaniem, możemy poszukać produktów finansowych, które ułatwią nam te trudne zadanie. Należą do nich między innymi konta oszczędnościowe.
Nieskuteczne oszczędzanie
Jak pokazują badania przeprowadzane przez różne banki i inne instytucje finansowe, Polacy zazwyczaj gromadzą oszczędności na tzw. ROR-ach, czyli rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. Tego typu rachunki są jednak oszczędnościowe tylko z nazwy. Oferowane na nich oprocentowanie jest zazwyczaj bardzo niskie i prawdopodobnie nie pokryje nawet kosztów użytkowania konta. Poza tym trzeba pamiętać, że do pieniędzy zgromadzonych na zwykłym rachunku mamy łatwy dostęp przez cały czas. Wielu osobom może to utrudniać skuteczne oszczędzanie.
Jak pomoże nam konto oszczędnościowe?
Sam fakt założenia takiego konta stanowi motywację do systematycznego gromadzenia oszczędności. Po drugie o ile nie ma ograniczeń dotyczących wpłat, wypłaty z konta oszczędnościowego są już zazwyczaj obłożone dodatkowymi kosztami. Jeśli będziemy zbyt często wypłacać pieniądze, może się bardzo szybko okazać, że utrzymanie takiego konta kosztuje nas więcej, niż zyskujemy dzięki odsetkom. No właśnie, dosyć duże odsetki są kolejną zaletą tego rozwiązania. Nie tylko odkładamy pieniądze, ale dodatkowo zyskujemy dzięki korzystnemu oprocentowaniu naszych środków. Jeśli nasze oszczędności nie sięgną setek tysięcy złotych, kwoty, które zyskamy zapewne nie okażą się zbyt wysokie, ale z pewnością będą stanowiły dodatkową motywację do oszczędzania.
Jakie konto wybrać?
Wybierając najlepsze konta oszczędnościowe kluczowa jest analiza ofert. Ważną rolę gra tu przede wszystkim oprocentowanie. Tutaj jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na to czy oferta banku nie jest przypadkiem propozycją promocyjną, która wygaśnie, np. po kilku miesiącach. Banki bardzo często zostawiają sobie różne wygodne furtki, które później umożliwiają im obniżenie oprocentowania konta. Niestety zdarza się to dosyć często, więc warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Dodatkowo warto oczywiście sprawdzić dokładnie jakie będą koszty prowadzenia konta np. opłaty za przelewy zewnętrzne i wewnętrzne oraz za dokonanie wypłaty środków. Zazwyczaj samo założenie konta oszczędnościowego jest bezpłatne.