Schody zabiegowe w domu
Budowa własnego domu wiąże się z mnóstwem wyborów, które będą wpływać na komfort życia mieszkańców przez następne dziesięciolecia. Inwestor niestety musi się się zmierzyć z szeregiem problemów, które mają wymiar zarówno praktyczny, jak i estetyczny. Czasem trudno jest pogodzić własne wyobrażenie idealnego mieszkania z rzeczywistymi potrzebami każdego z domowników. Schody są pomostem pomiędzy poszczególnymi piętrami budynku. Od ich typu i jakości wykonania zależy, czy będą wygodne podczas codziennych wędrówek. Kupując schody trzeba zwrócić uwagę na wiele szczegółów, które mogą przesądzić o naszym wyborze.
Domy jednorodzinne, nazywane kiedyś willami, są zazwyczaj złożone z piwnicy, parteru i jednego piętra. Rzadziej spotyka się tego typu budynki, które posiadają więcej kondygnacji. Niegdyś stawiano dużo obszerniejsze domy, w których mieszkały rodziny wielopokoleniowe. Dzisiaj młodzi ludzie zaciągają kredyty mieszkaniowe, lub stawiają niewielkie domki jednorodzinne. Niewielki metraż domów wymusza na architektach zaprojektowanie domu w taki sposób, aby schody łączące piętra zajmowały małą przestrzeń. Z tego powodu odchodzi się od powszechnych niegdyś klatek schodowych na rzecz zgrabnych schodów zabiegowych i spiralnych. Dzięki zastosowaniu takich modeli można zaoszczędzić sporo miejsca. Schody zabiegowe są swojego rodzaju kompromisem pomiędzy wersją modułową, a spiralną. Te pierwsze posiadają półpiętra i nadają się głównie do większych budynków. Schody kręcone zajmują minimalną przestrzeń, ale nie są tak wygodne (zwłaszcza, gdy w domu mieszkają małe dzieci i ludzie starsi). Dobrze wykonane schody muszą gwarantować bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Bardzo ważne jest, aby ich wymiary były zastosowane do długości ludzkiego kroku, która przeciętnie wynosi ok. 60 centymetrów. Z tego powodu najwygodniejsza szerokość poszczególnych stopni powinna wahać się w okolicach 19-20 centymetrów. Wysokość każdego stopnia nie powinna przekraczać dwudziestu centymetrów. W przypadku schodów zabiegowych te dane wyglądają nieco inaczej, ponieważ w ich przypadku szerokość policzka z jednej strony jest zawsze mniejsza, niż z drugiej. Jest to podyktowane ich charakterystyczną budową.
W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są schody jedno i dwubiegowe oraz schody zabiegowe, zaś w niewielkich mieszkaniach dwupoziomowych przeważnie spotykamy schody spiralne. Co ciekawe, schody zabiegowe i kręcone są chętnie budowane również w pomieszczeniach, w których jest wyłącznie jeden poziom. W takich wypadkach pełnią rolę mebla, który służy jako zwykły regał, a dodatkowo stanowi ciekawą dekorację.