Budownictwo

Samodzielny projekt i montaż szafy w swoim domu

Czy warto w ogóle samodzielnie projektować meble?

Wiele osób próbuje własnych sił przy projektowaniu i montowaniu mebli. W szczególności jeśli robimy to we własnym mieszkaniu i na dodatek na własny użytek. W większości przypadków jest to możliwe i wykonalne bez większych problemów, jednak czy warto poświęcać czas na zgłębianie wiedzy zarówno z zakresu meblarstwa jak i elementów konstrukcji w momencie gdy przyda nam się to tylko kilka razy w życiu albo w ogóle tylko raz?

Myślę, że jednak warto gdyż wiąże się to z ogromną satysfakcją wynikającą z samodzielnego działania oraz z ograniczenia kosztów mebla, które z pewnością należało by ponieść zamawiając meble w firmie, która zajmuje się tym na co dzień.

Krok po kroku zaczynamy projekt szafy!

imageskNa początek przed zabraniem się do właściwej pracy warto poczytać poradniki i wskazówki dotyczące mebli i całej tematyki. W szczególności jeśli chodzi o szafy wnękowe, czy wolnostojące. Bardzo dużym błędem jest dla przykładu: wykonywanie szafy z drzwiami przesuwnymi na standardową głębokość 60cm. Nie wolno zapominać, że sam mechanizm jezdny, w zależności od rodzaju i producenta, zajmuje co najmniej 8cm z wymiaru głębokości. Jest to bardzo istotne, ze względu na późniejsze użytkowanie. Ubrania takie jak choćby: koszule czy też marynarki potrzebują swobodnej przestrzeni (właśnie w okolicach 58-60cm), dzięki temu rękawy nie będą się zagniatały, a ubranie nie będzie się niszczyć. Kolejną równie ważną kwestią jest wysokość drążka. Na płaszcze i długie kurtki, czy suknie potrzeba zazwyczaj ok. 150cm przestrzeni, do powieszenia krótkich bluzek i swetrów wystarczy w granicach 120cm dlatego warto pamiętać, że: dobre planowanie wnętrza to podstawa naszego sukcesu przy amatorskim projektowaniu mebli!

Sam koniec – czyli montaż

Sam montaż w zasadzie to już czysta przyjemność i formalność. Zamawiamy potrzebne materiały i rozpoczynamy całą pracę. Od razu warto zaopatrzyć się we wkręty do drewna i dobrą wkrętarkę, która ułatwi i przyspieszy proces montaż oraz pomocnika, ponieważ złożenie samego korpusu szafy (ze względu na duże gabaryty) może być niewykonalne w pojedynkę i przysporzyć bardzo wiele problemów. Oczywiście jeśli mamy jakiekolwiek problemy przy montażu szafy czy też innego mebla warto przejrzeć internet ponieważ można znaleźć w nim wiele zdjęć w których pokazane jest jak cały proces przebiegać powinien – głównie takie materiały dostępne są na różnych stronach budowlanych i wnętrzarskich.

 

więcej na: http://www.komodo-meble.pl

Dodaj komentarz