Zdrowie

Przepuklina a wypuklina kręgosłupa- różnice

Zacznijmy od początku…

Co to jest jest krążek międzykręgowy?

Krążek międzykręgowy (disci intervertebrales) to struktura, która znajduje się pomiędzy trzonami dwóch sąsiadujących ze sobą trzonów kręgów. Potocznie jest nazywany dyskiem. Krążek międzykręgowy składa się z pierścienia włóknistego (kilkanaście włóknistych warst ułożonych jedna po drugiej otaczających zawartość krążka) oraz jądra miażdzystego (galaretowatej mazi o konsystencji przypominającej namoczone, śliskie mydło). Jądro miażdzyste ograniczone jest z góry i dołu trzonami kręgów, po bokach otoczone jest ww pierścieniem włóknistym (rycina).

Budowa krążka międzykręgowego
Budowa krążka międzykręgowego

Jaka jest funkcja krążka międzykręgowego?

Krążek międzykręgowy zapewnia efektywną amortyzację kręgosłupa a dzięki temu także głowy.

Co wpływa niekorzystnie na dysk?

Krążek międzykręgowy przenosi większość obciążeń, z którymi zmaga sie kręgosłup każdego z nas. Bierze udział w zgięciu i wyproście kręgosłupa oraz w skłonach i rotacjach. Dlatego wszelkie przeciążenia (dźwiganie zbyt dużych ciężarów, nieprawidłowe ćwiczenia na siłowni) powodują zużycie krążka. Dotyczy to również długotrwałej nieergonomicznej pracy (praca przy biurku, praca na drabinie, w skłonie itp.) Zużycie krążka przejawia się pękaniem poszczególnych warstw pierścienia włóknistego. W pewnym momencie dochodzi do sytuacji, w której- w wyniku działania obciążenia, gwałtownego ruchu- pierścień przestaje utrzymywać jądro miażdzyste na swoim miejscu. Dochodzi do uwypuklenia jądra (pozostałe warstwy pierścienia rozciągają się jak balon) lub przerwania pierścienia i wylania zawartości jądra do okolicznych tkanek (w szczególności ucisk na korzeń nerwowy), które nazywamy przepukliną.

W przypadku wystąpienia objawów neurologicznych (ból, porażenie mięśni) należy rozważyć wdrożenie rehabilitacji lub (w wyjątkowych wypadkach) operacji.

Reasumując: wypuklina to stan, w którym nie doszło do przerwania ciągłości pierścienia włoknistego. Z reguły wypukliny rehabilitują się szybciej.

Przepuklina to stan, w którym pierścień włóknisty został przerwany a zawartość krążka opuściłą (w mniejszej lub większej części) swą pierwotną przestrzeń. Przepukliny wymagają dłuższej rehabilitacji.

 

Zarówno przepuklina, jak i wypuklina są (z wyjątkiem nielicznych przypadków) wyleczalne. Proces autonaprawy trwa od 2 do 6 tygodni, o ile nie dochodzi do ponownego uszkodzenia pierścienia.

Dodaj komentarz