Zdrowie

Protezy stomatologiczne w klinice

Protetyka stomatologiczna z pewnością jest obecnie bardzo rozwinięta. Nowoczesne protezy już nie przypominają tych, które bacie trzymały w szklankach. Stomatologia znajduje coraz to nowsze i bardziej skuteczne rozwiązania, wprowadza również nowe, trwalsze a co za tym idzie lepsze materiały, które są wykorzystywane na przykład w protezach zębowych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na protezy, gdyż jest do doskonałe rozwiązanie w sytuacjach ubytków w uzębieniu czy nawet w sytuacji całkowitej utraty zębów. Z pewnością warto co nieco dowiedzieć się na ich temat, dlatego w dzisiejszym artykule zwrócimy uwagę na rodzaje protez zębowych.

Protezy stomatologiczne

Pierwszym rodzajem protez są protezy szkieletowe. Są one stosowane na ogół u osób posiadających ubytki w łukach zębowych. Ich dużą zaletą jest to, że są one bardzo wygodne oraz komfortowe w noszeniu, dlatego z pewnością nie będą przeszkadzać w mówieniu czy też w spożywaniu posiłków. Wadą może być wysoka cena. Na rynku wyróżniamy również protezy całkowite, należące do grupy protez osiadających. Stosuje się je w przypadku całkowitej utraty zębów z łuków zębowych. Są one wykonywane między innymi z akrylu oraz z nylonu, co sprawia, że są niezwykle mocne i trwałe, prócz tego często są wzmacniane również siatką metaliczną. Ich zaletą jest również podobieństwo do naturalnego uzębienia oraz wygoda w noszeniu.

protezy

Jakiś czas temu pojawiły się również protezy nylonowe. Są to jedne z najnowocześniejszych protez, które łączą w sobie wiele zalet. Są elastyczne, bardzo trwałe na uszkodzenia, cechują się także niską masą przez co nie stanowią obciążenia. Ich obecność jest również doskonale maskowana, ponieważ cechują się neutralnym bezbarwnym kolorem. Z pewnością w takie protezy warto zainwestować, gdyż śmiało można powiedzieć, że obecnie są one uznawane za jedne z najlepszych rozwiązań na rynku stomatologicznym. Kolejnym rodzajem protez są tak zwane protezy teleskopowe. Ich zaletą również jest estetyczny wygląd, który sprawia, że ciężko jest odróżnić ją od naturalnego uzębienia występującego w jamie ustnej. Zaletą tego typu protez jest również to, że w miarę upływu czasu można ją powiększać, a więc uzupełniać kolejne ubytki zębowe. Są one także komfortowe w użytkowaniu, nie obciążają zdrowego uzębienia, prócz tego z całą pewnością nie będziesz mieć również problemów z konserwacją takiej protezy. Naturalnie trzeba pamiętać, że wybór protezy jest decyzją, którą należy skonsultować ze stomatologiem. To właśnie dentysta ma za zadanie wybrać odpowiednią dla Ciebie protezę zębową, dlatego koniecznie musisz udać się do niego na wizytę.

Dodaj komentarz