Ciekawostki

Procesory – serce komputera

Wybierając komputer zwracamy oczywiście uwagę na ilość pamięci operacyjnej, kartę graficzną, a także wszelkie dodatki, które otrzymujemy w pakiecie. Decydując się na komputer przenośny oczywiście patrzymy również na sposób wykonania matrycy, oraz to jak pojemna jest bateria. Są jednak rzeczy, które rzucają się zwyczajowo w oczy jako pierwsze. Zarówno w reklamach, jak i w sklepach na miejscu zawsze otrzymamy w pierwszej kolejności informację na temat prędkości procesora. Oczywiście od czasów kiedy procesory taktowane były żółwimi prędkościami zmieniło się wiele. Dzisiaj mamy do czynienia z istnymi maszynami, opartymi na kilku procesorach. I to żadne science fiction. Takie komputery większość z nas posiada w domu.

Procesory wielordzeniowe

procesoryWielordzeniowe procesory są dostępne powszechnie od wielu lat. Początkowo były niesamowitym hitem, teraz są praktycznie normą w przypadku wszystkich komputerów i podobnych urządzeń. Pojawiają się one bowiem już nawet w tabletach. Wybierając procesor musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie kwestie. Po pierwsze i oczywiste jest to prędkość z jaką dany procesor taktuje, a w drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na CACHE czyli pamięć podręczną procesora. To również od niej często zależy wydajność tego urządzenia. Zwróćmy koniecznie również uwagę na to jakie chłodzenie dostaniemy w pakiecie, oraz czy będziemy mieli możliwość w miarę możliwości łatwego zamontowania swojego własnego chłodzenia. Bowiem w przypadku niesamowicie szybkich procesorów może ono okazać się konieczne, by sprzęt się nadmiernie nie przegrzał. Procesory przeszły wiele lat dynamicznej ewolucji perfekcyjnie.

Jak wyglądają najnowsze procesory

Choć krzem, główny budulec tego urządzenia ma ograniczenia wydajnościowe, to jednak problem ten został ominięty poprzez tworzenie wielordzeniowych procesorów. Nowoczesne płyty główne pracują w technologiach 64 bitowych, ponieważ taka technologia umożliwia znacznie szybszy przesył danych, oraz więcej możliwości rozbudowy sprzętu na przyszłość. Dlatego właśnie do tych parametrów również należy dopasowywać. Wybierając nowoczesny procesor warto zwrócić uwagę na taktowanie, rozmiar pamięci podręcznej, oraz oczywiście na markę i jakość wykonania. Te dwie ostatnie rzeczy w przypadku procesorów mają spore znaczenie, bowiem kiepskiej jakości podróbki sprowadzane do naszego kraju, które możemy kupić za grosze, bardzo często nie są tak wydajne jak być powinny przy określonych parametrach. Bywają również mniej trwałe. Postawmy raczej na jakość, zamiast ceny. Wyjdziemy na tym znacznie korzystniej.

Dodaj komentarz