Budownictwo

Posadzka epoksydowa i jej główne cechy

posadzka epoksydowaMożliwości wykończeniowych podłóg jest bardzo sporo. Można przebierać między posadzkami bez spoinowymi, wykonanymi na przykład z gliny czy zaprawy cementowej, a także bardzo kolorowymi i wyróżniającymi się posadzkami mozaikowymi czy łączącymi kilka materiałów posadzkami spoinowymi.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się również te, które znane są jako epoksydowe. Czym tak właściwie charakteryzują się one?

Tego rodzaju materiał doceniany jest przede wszystkim ze względu na swoją szczelność. Jeżeli tylko posadzka epoksydowa zostanie dokładnie i starannie wykonana, można liczyć na to, że żadna ciecz nie będzie miała okazji ku temu, aby przedostać się przez nią. Co więcej, jest ona także bardzo odporna na działanie zewnętrznej siły. Nie straszne są jej jakiekolwiek obciążenia czy ścierania. Właśnie z tego względu bardzo często wykorzystywana jest przede wszystkim w obrębie miejsc, które cechują się częstym i intensywnym wykorzystywaniem, w tym między innymi hal produkcyjnych, magazynów czy nawet parkingów charakteryzujących się wieloma poziomami. Warto jednak zauważyć, że należy ją stosować tylko i wyłącznie w pomieszczeniach.. Ze względu na to, że opiera się przede wszystkim na żywicy, na pewno nie sprzyja jej podwyższona wilgotność konkretnego miejsca. Bardzo często to właśnie ona przyczynia się do uzyskania niezbyt estetycznego i, co najgorsze, niezbyt funkcjonalnego podłoża, charakteryzującego się wysokim stopniem zawilgocenia.
Posadzka epoksydowa jest także bardzo łatwa, jeżeli chodzi o jej przygotowywanie i wykonywanie. Wystarczy jedynie dokładnie przestrzegać wszystkich zasad, które zawsze są opisane na opakowaniu, aby przekonać się o tym. Dotyczą one przede wszystkim proporcji mieszania, temperatury stosowania (ważne, aby była to temperatura pokojowa), a także innych ważnych wytycznych, decydujących o solidnym wykończeniu. Po jej wykonaniu należy wyeliminować ruch pieszych przez co najmniej dwie doby w obrębie danej powierzchni, a także odczekać tyle samo czasu w celu nałożenia kolejnej warstwy, jeżeli tylko jest to konieczne.

Możliwości, jakie daje posadzka epoksydowa, jest całkiem sporo, a co za tym idzie, coraz więcej osób zauważa jej pozytywne cechy charakterystyczne, dzięki czemu znajduje ona zastosowanie w obrębie coraz większej liczby miejsc. Doceniana jest przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość, której często brakuje innym rodzajom posadzek.

Dodaj komentarz